Lajme

Elizabeth Magill: UPenn humbet 100 milionë dollarë donacion pas dëshmisë në Dhomës së Përfaqësuesve, për antisemitizëm


Një donator i madh i Universitetit të Pensilvanisë ka tërhequr një grant prej 100 milionë dollarësh, pas një paraqitje të diskutueshme në Kongres nga presidentja e shkollës.

Në një email të parë nga BBC, Ross Stevens tha se ishte “i tmerruar” që Elizabeth Magill shmangu pyetjet se si studentët që bënin thirrje për gjenocidin e hebrenjve do të ndëshkoheshin.

Ajo u vu në skarë nga politikanët të martën për antisemitizmin në kampus.

Magill, që atëherë ka kërkuar falje, por vërejtjet e saj kanë çuar në thirrje për dorëheqje.

Kampuset e kolegjeve amerikane kanë parë protesta të zemëruara dhe incidente në rritje të antisemitizmit që nga lufta mes Izraelit dhe Hamasit që shpërtheu dy muaj më parë.

Magill u shfaq në Dhomën e Përfaqësuesve së bashku me presidentët e Harvardit dhe MIT, Claudine Gay dhe Sally Kornbluth.

Ato u pyetën nga kongresmenja republikane e New York-ut, Elise Stefanik: “A shkel kodin e sjelljes ose rregullat [e universitetit tuaj] në lidhje me ngacmimin dhe ngacmimin, thirrja për gjenocidin e hebrenjve? Po apo jo?”

Magill dhe homologet e saj në MIT dhe Harvard nuk u përgjigjën po ose jo, por thanë – në mënyra të ndryshme – se kjo varet nga “konteksti”.

Që atëherë ka pasur një reagim të gjerë, me Shtëpinë e Bardhë që dënoi vërejtjet.

Në mesazhin e tij për tërheqjen e dhurimit, Stevens tha: “Kam arsye të qarta për të anuluar 100 milionë dollarët e Penn-it të aksioneve të Stone Ridge për shkak të sjelljes së Presidentit Magill”.

Themeluesi dhe CEO i Stone Ridge Asset Management, ai i tha universitetit se “qasja e tij lejuese” ndaj atyre që bëjnë thirrje për dhunë kundër popullit hebre “do të shkelte çdo politikë apo rregull që ndalon ngacmimin dhe diskriminimin bazuar në fe, përfshirë ato të Stone Ridge”.

Penn është një nga universitetet më të vjetra në SHBA dhe pjesë e grupit elitar Ivy League, i cili ka gjithashtu si anëtarë Harvard, Columbia dhe Yale.

Universiteti në Filadelfia është gjithashtu shtëpia e një prej shkollave më prestigjioze të biznesit në botë, Wharton, e cila përfshin ish-presidentin e SHBA Donald Trump, miliarderin e Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, dhe shumë emra të tjerë të fuqishëm në biznes dhe financë mes të diplomuarve.

Donacioni, në formën e njësive të partneritetit të kufizuar në Stone Ridge, u dhurua nga Z. Stevens në 2017 për të ndihmuar Wharton të krijojë një qendër inovacioni financiare.

Magill në veçanti është përballur me një kontroll në rritje nëse ajo mund të vazhdojë në pozicionin e saj.

Ajo publikoi një video në faqen e internetit të universitetit të enjten duke kërkuar falje për përgjigjen e saj gjatë seancës, duke thënë se ajo ishte e fokusuar në “politikat e vjetra të universitetit – në përputhje me Kushtetutën e SHBA – të cilat thonë se vetëm fjalimi nuk është i dënueshëm”.

Ajo shtoi se duhet të ishte fokusuar në “faktin e pakundërshtueshëm se një thirrje për gjenocid ndaj popullit hebre është një thirrje për disa nga dhunën më të tmerrshme që qeniet njerëzore mund të kryejnë”, duke shtuar se ajo është “e keqe, e qartë dhe e thjeshtë”.

Ndërsa falja e saj të mërkurën u mirëprit nga disa, letra e Stevens dukej se kërkonte dorëheqjen e saj.

Ai tha se Stone Ridge do të mirëpriste mundësinë për të rishikuar vendimin e tij “nëse dhe kur do të ketë një President të ri të Universitetit”.

Mediat amerikane po raportojnë se bordi këshillues i Wharton i ka shkruar një letër zonjës Magill duke bërë thirrje për dorëheqjen e saj “me efekt të menjëhershëm”.

Komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve për Arsimin dhe Forcën e Punës njoftoi të enjten se ata do të hetojnë zyrtarisht Harvardin, Universitetin e Pensilvanisë dhe Institutin e Teknologjisë në Masaçusets mbi “antisemitizmin e shfrenuar”.

“Anëtarët e komisionit kanë shqetësime të thella me udhëheqjen e tyre dhe dështimin e tyre për të ndërmarrë hapa për t’u ofruar studentëve hebrenj mjedisin e sigurt të të mësuarit që u kërkohet sipas ligjit,” tha në një deklaratë kryetarja e komitetit Virginia Foxx.

Dy studentë të Universitetit të Pensilvanisë – që të dy janë hebrenj – ngritën një padi kundër shkollës të enjten, duke pretenduar se ajo është bërë “një laborator inkubimi për urrejtjen, ngacmimin dhe diskriminimin virulent anti-hebre”.

Padia akuzon gjithashtu shkollën për zbatimin “në mënyrë selektive” të rregullave të sjelljes “për të shmangur mbrojtjen e studentëve hebrenj” dhe punësimin e “profesorëve të tërbuar antisemitë që bëjnë thirrje për dhunë anti-hebreje”.

Sulmet islamofobike kanë qenë gjithashtu në rritje në kampuset universitare.

Departamenti i Arsimit ka nisur një hetim në shkolla të shumta mbi incidente të dyshuara të antisemitizmit dhe islamofobisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore