Vende

El Diario: Shqipëria, një nga destinacionet më të paeksploruara në Evropë


Në brigjet e Jonit dhe Adriatikut, Shqipëria shfaqet jo vetëm si një vend i panjohur në Evropë që duhet vizituar, por edhe si një destinacion tejet interesant.

Dhe ka arsye të ndryshme pse gjithnjë e më shumë njerëz tërhiqen për ta eksploruar.

E përditshmja “El Diario”, në artikullin dedikuar Shqipërisë, rendit se ndër arsyet që ata përmendin dallohet natyra e larmishme, trashëgimia kulturore dhe arkitekturore apo qytetet me histori të pasur.

Disa nga atraksionet kryesore vazhdojnë të jenë disa nga sekretet më të ruajtura në botë dhe prezantojnë historinë, peizazhet dhe kulturën e saj.

Tirana konsiderohet si një ndalesë e detyrueshme.

Si shumica e kryeqyteteve të vendeve të tjera, = Tirana është nga ato qytete që nuk kalon pa u vënë re. Në të konvergojnë e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e një vendi që për shkak të vendndodhjes gjeografike e kanë përshkuar popuj aq të ndryshëm nga njëri-tjetri që e kanë pajisur me një thelb unik.

Muzetë e tij janë një shembull i mirë i ndjenjës kombëtare shqiptare.

Disa nga më të rekomanduarit janë Bunk’Art 2, një bunker gjigant në qendër të qytetit dhe Muzeu Historik Kombëtar.

Këshilla që jepet për të parë kryeqytetin është të niset me një shëtitje në këmbë për të vizituar vendet thelbësore që lidhen me evolucionin e qytetit.

Kjo jep një ide se cilat janë pikat e tyre të forta, në mënyrë që të mund të ktheheni më vonë.

Berati, Gjirokastra dhe Korça janë tre qytete të tjera që nuk mund të mungojnë, sipas gazetës.

“Sidomos dy të parat do t’ju lënë pa mendje, pasi me stilet e tyre arkitekturore janë si muzetë në ajër të hapur. Të dyja u shpallën një sit i Trashëgimisë Botërore në vitin 2008 dhe përkojnë me një kështjellë që i dominon në lartësi”.

Berati është unik sepse ka tre zona themeluese nga ku u zhvillua: Mangalem, Gorica dhe Kalaja. Rrugët me kalldrëm dhe fasadat e bardha mund të vlerësohen nga këndvështrimet e shumta që ka ky xhevahir.

Po kështu prej andej nisin ekskursionet me guidë, si vendi i Apolonisë dhe manastiri i Ardenicës.

Sakaq, Gjirokastra njihet si “qyteti i anuar”. Kjo sepse shtëpitë e para u ndërtuan në anën e një kodre. Ajo kështjellë e vjetër dhe malet pas saj janë dëshmitarë të privilegjuar të rritjes që ka përjetuar vitet e fundit.

“Mund të mos bini në dashuri me shikim të parë, por Korça ka fituar popullaritet për birrën vendase dhe simbolin e Shqipërisë. Çdo gusht aty organizohet festa më e rëndësishme e birrës në vend. E famshmja Festa e Birrës”.

Larg itinerareve urbane, Shqipëria rezervon për turistët një sërë kontaktesh të jashtëzakonshme me natyrën.

“Ka hapësira të pafundme që mund t’i vlerësojmë në një destinacion që është ende i virgjër në terma masivë”, vijon artikulli.

Lartësitë e Shqipërisë mund të mos jenë aq të larta sa majat e Evropës, por të apasionuarit pas sporteve në natyrë do të ndihen si në shtëpinë e tyre në këtë shtrirje të zinxhirit Alpine , ku disiplina të tjera janë të mundshme.

Një nga rrugët që askush nuk duhet të humbasë është udhëtimi nga Valbona në Theth, një udhëtim malor që ofron disa nga pamjet më të pabesueshme në vend.

Ka më shumë se 15 kilometra lugina dhe pamje të paharrueshme. Duke supozuar se nuk doni ose nuk mund të ecni, opsioni tjetër është të punësoni një shëtitje me guidë nga Shkodra në Theth.

Si një alternativë më relaksuese përmenden ujërat e kristalta të Rivierës Shqiptare, në brigjet ku lumi Jon lan bregdetin e vendit.

Për të arritur në ndonjë prej zbritjeve të disponueshme, duhet të merrni një nga rrugët malore më të bukura në të gjithë kontinentin.

SH7 shkon nga Qafa e Llogarasë në Sarandë dhe rruga e saj gjarpëruese shënon vazhdimisht devijimet drejt qyteteve të izoluara në botë.

“Të vëzhgosh sesi malet zhyten ngadalë në det është një kartolinë që përcakton në mënyrë të përsosur se si është Shqipëria”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore