Lajme

Ekskluzive: Albanian Post siguron dokumentin me “kornizën e re” – ky është propozimi i Macron e Scholz për Kosovën e Serbinë


Foto nga Albanian Post

Angazhimi i Emmanuel Bone nga Presidenti i Francës dhe Jens Plotner, nga kancelari gjerman nuk janë e vetmja e re në procesin e Dialogut Kosovë – Serbi.

Bashkë me ta, në Prishtinë e Beograd, ka ardhur edhe dokumenti me propozimin e fundit të Emmanuel Macron e Olaf Scholz, për zgjidhjen finale dhe normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve.

Albanian Post tashmë e posedon të plotë dokumentin disafaqësh dhe të gjitha pikat që propozojnë zgjidhjen finale në një perspektivë disa vjeçare.

Të dielën, me 18 shtator, AP e publikon të gjitha pikat dhe nënpikat e propozimit.

Hyrja që tregon perspektivën në tri segmente të ndara, bashkë me tre nën-titujt që përmbajnë 13 pika do të jenë pjesë e publikimit.

Të gjitha segmentet shpjegojnë në detaje të ashtuquajturën “kornizën e re”, e cila u është prezantuar Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiç-it.

Propozimi, patjetër se ka brenda “shkopin dhe karotën” e fuqive të mëdha.

Të dielën, ekskluzivisht në Albanian Post, mund të lexoni çfarë kanë lexuar Kurti e Vuçiç para pak ditësh.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore