Tregjet

Ekonomia ruse po rritet, por edhe për sa?


Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022 nuk shkaktoi vetëm zemërim ndërkombëtar.

Po ashtu shkaktoi një valë sanksionesh të dizajnuara për të dobësuar aftësinë e Kremlinit për të zhvilluar luftë kundër fqinjit të vet.

Asetet e Rusisë jashtë vendit u ngrinë, ekonomia e saj u shkëput nga sistemi financiar global, eksportet e energjisë u vunë shënjestër.

Zyrtarët dhe komentuesit perëndimorë që i përshkruan sanksionet si “gjymtuese”, “dobësuese” dhe “të paprecedenta”.

Situata dukej e qartë. Me siguri nuk kishte asnjë mënyrë që ekonomia ruse t’i përballonte presionet.

Përballë perspektivës së kolapsit ekonomik, Kremlini do të detyrohej të tërhiqej dhe të tërhiqte trupat.

Por njëzet e shtatë muaj më vonë, lufta vazhdon.

Larg nga të qenit e gjymtuar, ekonomia e Rusisë po rritet.

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon se Rusia do të shënojë rritje ekonomike prej 3.2 për qind këtë vit.

Mënjanë paralajmërimet, kjo është akoma më shumë se në çdo ekonomi të përparuar të botës.

Sanksionet “dobësuese” nuk kanë prodhuar mungesa në dyqane. Raftet e supermarketeve ruse janë plot.

Vërtetë, rritja e çmimeve është një problem. Dhe jo gjithçka që ishte në shitje është ende – një varg kompanish perëndimore dolën nga tregu rus në shenjë proteste ndaj pushtimit të Ukrainës.

Por shumë nga produktet e tyre ende gjejnë rrugën për në Rusi përmes një sërë rrugësh. Ende mund të gjeni cola amerikane në dyqanet ruse.

Drejtorët ekzekutivë nga Evropa dhe Amerika mund të mos jenë më të dynden në ngjarjen vjetore ekonomike të Rusisë – por organizatorët e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Peterburgut të këtij viti pohojnë se delegatë nga më shumë se 130 vende dhe territore po marrin pjesë.

Në vend që të paloset nën peshën e sanksioneve perëndimore, ekonomia ruse ka zhvilluar tregje të reja në Lindje dhe në Jug Global.

E gjithë kjo i lejon zyrtarët rusë të mburren se përpjekjet për të izoluar Rusinë, politikisht dhe ekonomikisht, nuk kanë pasur sukses.

“Duket sikur ekonomia ruse arriti të përshtatej me kushtet e jashtme shumë të pafavorshme”, ka thënë Yevgeny Nadorshin, ekonomist i lartë në PF Capital.

“Pa asnjë dyshim sanksionet thyen shumë në mekanizmin e funksionimit brenda ekonomisë. Por shumë janë restauruar. Përshtatja po ndodh”.

A do të thotë kjo se sanksionet kanë dështuar?

“Çështja e madhe ishte të kuptuarit se çfarë mund të bëjnë dhe çfarë nuk mund të bëjnë sanksionet”, ka thënëElina Ribakova, bashkëpunëtore e lartë në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

“Nuk është si të kthesh një çelës dhe Rusia të zhduket. Ajo që mund të bëjnë sanksionet është të heqin përkohësisht një vend jashtë ekuilibrit derisa të gjejë mënyrën për të shmangur sanksionet, derisa të gjejë mënyra alternative për të marrë dërgesat ose për të shitur naftën e tij. Ne jemi pikërisht në atë hapësirë ​​ku Rusia ka gjetur një zgjidhje”.

Moska ka ridrejtuar eksportet e saj të naftës nga Evropa në Kinë dhe Indi.

Në dhjetor 2022, udhëheqësit e G7-ës dhe BE-së prezantuan një plan kufiri të çmimeve që synon të kufizojë të ardhurat që Rusia fiton nga eksportet e saj të naftës, duke u përpjekur ta mbajë atë nën 60 dollarë për fuçi.

Por ekspertët perëndimorë pranojnë se Rusia ka qenë në gjendje ta anashkalojë këtë shumë lehtë.

Historia e kufirit të çmimit nxjerr në pah një dilemë për SHBA-të dhe partnerët e saj.

Duke pranuar se Rusia është një nga lojtarët më të mëdhenj në tregun global të energjisë, ata janë përpjekur të mbajnë rrjedhjen e naftës ruse për të shmangur rritjen e çmimeve të energjisë.

Rezultati i kësaj është se Moska ende po bën para.

“Në një farë mënyre, ne refuzuam të sanksiononim siç duhet naftën ruse”, ka shtuar Ribakova.

“Ky kufi çmimi është një përpjekje për të pasur tortën tonë dhe për ta ngrënë atë. Prioritetet janë lejimi i naftës ruse në treg dhe zvogëlimi i të ardhurave të Rusisë. Dhe kur këto dy prioritete bien ndesh, fatkeqësisht fiton i pari. Kjo i lejon Rusisë të mbledhë shumë të ardhura dhe të vazhdojë me luftën”.

Rusia është bërë furnizuesi më i madh i Kinës me naftë.

Por rëndësia e Pekinit për Moskën shtrihet shumë përtej eksporteve të energjisë. Kina është kthyer në një mjet shpëtimi për ekonominë ruse. Tregtia midis dy vendeve arriti një rekord prej 240 miliardë dollarësh vitin e kaluar.

Ecni nëpër Shën Petersburg ose Moskë dhe nuk keni nevojë të jeni ekspert në ekonomi për të kuptuar se sa e rëndësishme është bërë Kina për një Rusi të goditur nga sanksionet.

Dyqanet e elektronikës janë plot me tableta, pajisje dhe telefona celularë kinezë. Tregtarët kinezë të makinave tani dominojnë tregun lokal të makinave.

Në fund të fundit, megjithatë, nuk është industria e automobilave ajo që po nxit rritjen ekonomike të Rusisë.

Shpenzimet ushtarake po e bëjnë këtë.

Që kur Rusia nisi atë që Kremlini ende e quan “operacionin e posaçëm ushtarak” në Ukrainë, fabrikat e armatimit kanë punuar gjatë gjithë kohës dhe gjithnjë e më shumë rusë janë punësuar në sektorin e mbrojtjes.

Kjo ka rritur pagat në kompleksin ushtarako-industrial.

Por duke u shpenzuar shumë për ushtrinë dhe ka më pak për të shpenzuar për gjithçka tjetër.

“Afatgjatë, ekonomia shkatërrohet”, beson Chris Weafer, partneri themelues i firmës konsulente euroaziatike Macro-Advisory.

“Nuk ka para për zhvillimin e ardhshëm”.

Sipas tij, në vitin 2020 ka pasur shumë diskutime rreth programit të Projektit Kombëtar, sipas të cilit 400 miliardë dollarë do të shpenzoheshin për përmirësimin e infrastrukturës, transportit dhe komunikimit të Rusisë.

Në vend të kësaj, “thuajse të gjitha ato para janë gjurmuar për të financuar kompleksin industrial ushtarak dhe për të mbështetur stabilitetin në ekonomi”.

Pas më shumë se dy vjet luftimesh, ekonomia e Rusisë është përshtatur me presionet e luftës dhe sanksioneve.

Por SHBA-të tani po kërcënojnë me sanksione dytësore ndaj bankave të huaja që ndihmojnë transaksionet me Moskën, dhe kjo po krijon një grup krejtësisht të ri problemesh për Rusinë.

Çdo ditë ka histori të bankave në Kinë, Turqi dhe Emiratet që refuzojnë të merren me transaksionet ruse, pavarësisht nëse janë para nga Rusia për të blerë mallra apo para që kthehen në Rusi për pagesën e naftës ose importeve të tjera.

Nëse kjo nuk zgjidhet, Rusia do të ketë një krizë financiare deri në vjeshtë.

Kjo është arsyeja pse do të ishte e gabuar të konkludohej se Rusia i ka mposhtur sanksionet.

Deri më tani janë gjetur mënyra për t’u marrë me to, për të reduktuar kërcënimin prej tyre.

Por presioni mbi ekonominë ruse nga sanksionet nuk është larguar.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore