Financa

Ekonomia britanike bie në recesion, sfidë e shtuar zgjedhore për Sunak


Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar ra në recesion në gjysmën e dytë të vitit 2023, një sfond i vështirë përpara zgjedhjeve të këtij viti për kryeministrin Rishi Sunak.

Kjo pasi kryeministri britanik ka premtuar të nxisë rritjen.

Prodhimi i Brendshëm Bruto (PBB) u tkurr me 0.3% në tre muajt deri në dhjetor, duke u tkurrur me 0.1% midis korrikut dhe shtatorit, treguan të dhënat zyrtare.

​Sterlina u dobësua kundrejt dollarit dhe euros.

Investitorët i shtuan basteve të tyre për uljen e normave të interesit nga Banka e Anglisë këtë vit dhe bizneset kërkuan më shumë ndihmë nga qeveria në një plan buxhetor që pritet më 6 mars.

Të dhënat nënkuptojnë se Mbretëria e Bashkuar i bashkohet Japonisë mes grupit të shtatë ekonomive të përparuara në një recesion, megjithëse ka të ngjarë të jetë jetëshkurtër dhe e cekët sipas standardeve historike.

Ekonomia e vendit qëndron vetëm 1% më e lartë se niveli i saj në fund të vitit 2019, përpara se të godiste pandemia – me vetëm Gjermaninë në mesin e vendeve të G7-ës.

Sunak premtoi të rrisë ekonominë si një nga premtimet e tij kryesore për votuesit vitin e kaluar.

Partia e tij Konservatore ka dominuar politikën britanike për shumicën e shtatë dekadave të fundit, me një reputacion për kompetencë ekonomike.

Por Laburistët tani kanë më shumë besim në ekonomi, sipas sondazheve të opinionit

Familjet britanike do të shohin rënien e tyre të parë të standardit të jetesës ndërmjet një zgjedhjeje kombëtare dhe zgjedhjeve të tjera që nga Lufta e Dytë Botërore, thonë analistët.

Ruth Gregory, zëvendëskryekonomistja e Mbretërisë së Bashkuar në Capital Economics, ka thënë se shifrat e PBB-së kishin më shumë rëndësi politike sesa ekonomike, me votuesit që do të zgjedhin ligjvënësit në dy zona të enjten.

“Lajmi se Mbretëria e Bashkuar ra në recesion teknik në vitin 2023 do të jetë një goditje për kryeministrin në një ditë kur ai përballet me mundësinë e humbjes së dy zgjedhjeve të brendshme”, ka thënë Gregory.

Zyra për Statistikat Kombëtare ka njoftuar se ekonomia u rrit me 0.1% përgjatë vitit 2023 krahasuar me vitin 2022.

Banka e Anglisë parashikon se prodhimi do të rritet lehtë në vitin 2024, por vetëm në 0.25% rritje.

Sakaq, ekonomia e vendit ka qenë në stanjacion për gati dy vjet.

Pandemia shkaktoi tkurrjen më të thellë të regjistruar gjatë dy tremujorëve në fillim të vitit 2020 kur ekonomia ra me 22%.

Para kësaj, kriza financiare globale ndezi një recesion të rëndë që zgjati pak më shumë se një vit, nga tremujori i dytë i vitit 2008 deri në tremujorin e dytë të vitit 2009.

Të dhënat treguan se inflacioni u mbajt në një 4.0% më të ulët se sa pritej në janar, duke ringjallur bisedat midis investitorëve për një ulje të normës së bankës në qershor.

Por rritja e fortë e pagave nënvizoi pse banka mbetet e kujdesshme.

Prodhimi ekonomik ra me 0.1% në terma mujorë në dhjetor pas rritjes 0.2% në nëntor.

Prodhimi, ndërtimi dhe tregtia me shumicë ishin kontribuuesit më të mëdhenj në uljen e PBB-së në tremujorin e katërt.

PBB-ja për person nuk është rritur që nga fillimi i vitit 2022, duke përfaqësuar ecurinë më të gjatë të pandërprerë që nga fillimi i rekordeve në vitin 1955.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore