Sport

Ekipet angleze do të luajnë në prag të Krishtlindjeve pas 28 vitesh


Premier League po përgatitet të kthehet në fushë në prag të Krishtlindjeve për herë të parë që nga viti 1995.

Sipas asaj që raportoi gazeta angleze The Telegraph, në fakt, ndeshja ndërmjet Wolverhampton dhe Chelsea mund të jetë e para që do të luhet më 24 dhjetor pas 28 vitesh.

Megjithatë, liga angleze ka shtyrë planet për të shpallur datën e re të ndeshjes pasi është ende duke finalizuar kalendarin e festave.

Propozimi për zhvendosjen e ndeshjes në 24 dhjetor është bërë këtë javë dhe duhet të jetë e vetmja ndeshje që do të luhet në prag të Krishtlindjeve.

Një çështje në tavolinë mbetet se si do të merret vendimi, veçanërisht nga tifozët e Chelsea-t të cilët do të udhëtojnë në ndeshjen jashtë fushe më 24 dhjetor.

Ideja për të luajtur në prag të Krishtlindjeve ishte diskutuar tashmë në vitin 2017, por më pas u anulua pas presionit nga parlamentarët dhe grupet e tifozëve të shqetësuar për kaosin e mundshëm të udhëtimit.

Ndeshja e vetme në historinë e Premier League moderne e luajtur më 24 dhjetor ishte fitorja 3-1 e Leeds United kundër Manchester United në 1995.

Burime pranë Premier League, megjithatë, shpjeguan se vendimet për orarin janë ende në finalizim.

“Asgjë nuk është përfundimtare derisa të jetë përfundimtare”, ka thënë një burim për Telegraph-in. “Jo të gjitha ndryshimet lidhen vetëm me dëshirat e transmetuesve, disa janë bërë për shkak të vendimeve të pushtetit lokal dhe disa mund të jenë për gara të tjera”.

Megjithatë, jo vetëm në datën 24. Për më tepër, sipas Telegraph-it, për Premier Ligën do të ekzistonte edhe mundësia e zhvendosjes së disa ndeshjeve nga 30 dhjetori në 31 dhjetor, gjë që mund të sjellë vështirësi të tjera udhëtimi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore