Shëndet

Efektet e çajit të kamomilit për një gjumë më të mirë


Disa njerëz besojnë se disa lloje çaji përmbajnë veti magjike dhe medicinale, dhe kur bëhet fjalë për kamomilin, ka shumë të vërteta pas reputacionit të tij.

Përfitimet shëndetësore dhe vetitë shëruese të çajit të kamomilit variojnë nga ndihma për të nxitur gjumin deri në reduktimin e inflamacionit dhe ndihmën në sistemin e tretjes.

Kjo pije qetësuese pa kafeinë madje luan një rol mbështetës në shëndetin e zemrës, shkruan RealSimple, transmeton AlbanianPost.

Në të vërtetë, çaji i kamomilit është një pije e shkëlqyer pas darkës, para gjumit.

Përveç aromës së tij aromatike, me lule dheu dhe mungesës së kafeinës, ai ka përdorime të vjetra medicinale dhe është i njohur për efektet e tij relaksuese.

“Kamomili është një antioksidant i fuqishëm”, thotë Rachel Cheatham, themelues dhe CEO i firmës këshilluese të ushqimit Foodscape Group dhe asistent profesor në Shkollën “Tufts Friedman” të Shkencës dhe Politikave të Ushqyerjes.

Janë zbuluar mbi 120 elementë kimikë për kamomilin, duke përfshirë antioksidantin apigenin, i cili ndihmon në lidhjen e receptorëve në trurin tuaj që nxisin përgjumjen dhe reduktojnë pagjumësinë.

Studime të tjera sugjerojnë se kombinimi i çajit të kamomilit dhe livandës është veçanërisht i dobishëm për prindërit e rinj që kanë të bëjnë me deficitin e gjumit.

Konsumimi i çajit të kamomilit nga individët pas lindjes është treguar gjithashtu se zvogëlon simptomat e depresionit – një shkak i zakonshëm i pagjumësisë.

“Vetëm mbani mend: çelësi i këtij efekti duket të jetë konsumi i rregullt ditor”, thotë Cheatham.

“Kur pirja e çajit u ndal pas dy javësh testimi, po ashtu u ndalën edhe efektet e dëshirueshme që nxisin gjumin dhe përmirësojnë humorin”, shton ai.

Nuk është për t’u habitur që kamomili është një nga përbërësit kryesorë në markën e njohur të çajit Sleepytime, krahas mentes, limonit, luleve Tilia dhe kokrrave të murrizit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore