Lajme

E reja koreane ther 100 herë me thikë të panjohurën, ‘thjesht për kuriozitet’


Në Korenë e Jugut, një gjykatë ka dënuar me burgim të përjetshëm një fanse të vërtetë të krimit.

Ajo i ka thënë policisë se vrau një të huaj “për kuriozitet”.

23-vjeçarja Jung Yoo-jung kishte qenë e fiksuar pas shfaqjeve dhe romaneve kriminale.

E fiksuar me idenë e “provimit të një vrasjeje”, ajo përdori një aplikacion për të takuar një mësuese të gjuhës angleze, duke e goditur me thikë për vdekje në shtëpinë e saj në maj.

Vrasja brutale e ka tronditur Korenë e Jugut.

Prokurorët kishin kërkuar dënimin me vdekje – një kërkesë e rezervuar zakonisht për veprat më të rënda.

Ata i kanë thënë gjykatës se Jung, një e vetmuar e papunë që jetonte me gjyshin e saj, kishte kërkuar viktima për muaj të tërë, duke përdorur një aplikacion mësimor online për të gjetur një objektiv.

Ajo kontaktoi më shumë se 50 njerëz dhe favorizoi gratë.

Në maj, duke u paraqitur si nëna e një gjimnazisteje që kishte nevojë për mësime në anglisht, ajo kontaktoi me viktimën 26-vjeçare, e cila jetonte në qytetin juglindor të Busan.

Identiteti i saj nuk është bërë i ditur nga policia.

Jung më pas u shfaq në shtëpinë e saj e veshur me një uniformë shkolle që ajo kishte blerë në internet.

Pasi mësuesja e lejoi të hynte, ajo sulmoi gruan, duke e goditur me thikë më shumë se 100 herë – duke vazhduar sulmin e furishëm edhe pasi viktima kishte vdekur.

Më pas ajo copëtoi trupin e gruas dhe mori një taksi për të hedhur disa nga mbetjet në një park të largët pranë një lumi, në veri të Busan.

Ajo u arrestua pasi shoferi i taksisë njoftoi policinë për një klient që kishte hedhur një valixhe të lagur me gjak në pyll.

Policia ka bërë me dije se historia e shfletimit të Jung në internet tregoi se ajo kishte hulumtuar për muaj se si të vriste dhe si të shpëtonte nga një trup.

Por ajo ishte gjithashtu e pakujdesshme dhe nuk bëri asnjë përpjekje për të shmangur kamerat CCTV.

Një gjykatës në Gjykatën e Qarkut Busan ka thënë se vrasja kishte “përhapur frikën në shoqëri se dikush mund të bëhej viktimë pa asnjë arsye dhe ngjiti një mosbesim të përgjithshëm” midis komunitetit.

Jung, e cila pranoi krimin në qershor, u lut për një dënim më të butë, duke thënë se ajo kishte vuajtur nga halucinacionet dhe çrregullime të tjera mendore në atë kohë.

Por gjykata e hodhi poshtë argumentin e saj pasi krimi ishte “planifikuar dhe kryer me kujdes, dhe është e vështirë të pranohet pretendimi i saj për çrregullim mendor”.

Ata vunë në dukje se deklaratat e saj në polici kishin ndryshuar shpesh.

Fillimisht Jung ka thënë se ajo kishte lëvizur trupin vetëm pasi dikush tjetër e vrau gruan, më pas pretendoi se vrasja kishte ndodhur si rezultat i një debati.

Në fund, ajo rrëfeu se interesi i saj për të kryer një vrasje ishte ndezur nga shfaqjet e krimit dhe programet televizive.

Teksa Koreja e Jugut ruan dënimin me vdekje, nuk ka kryer asnjë ekzekutim që nga viti 1997.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore