Lajme

“E pashpjegueshme”, Ankaraja thotë se IDF-ja bombardoi spitalin e financuar nga Turqia në Gaza


Ministria e Jashtme e Turqisë lëshoi një deklaratë duke dënuar atë që thotë se ishte një bombardim izraelit që dëmtoi Spitalin e Miqësisë Turko-Palestineze në Gaza më herët.

Pamjet tregojnë se kati i tretë i spitalit është dëmtuar ndjeshëm dhe tymi mbush qiellin jashtë ndërtesës.

“Meqenëse i gjithë informacioni i nevojshëm, përfshirë koordinatat e institucionit në fjalë – i cili është i vetmi spital i kancerit në Gaza – u nda paraprakisht me autoritetet izraelite, nuk ka asnjë shpjegim për një sulm të tillë”, thuhet në deklaratë.

“Rrethimi dhe këto sulme çnjerëzore, të cilat synojnë të privojnë popullin palestinez në Gaza nga të drejtat më elementare, shkelin qartë ligjin ndërkombëtar”, shton Ankaraja.

Sipas reagimit të diplomacisë turke, Izraeli duhet të ndalojë së synuari banorët e Gazës “në masë, pa diskriminim”.

IDF-ja ende nuk ka komentuar mbi bombardimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore