Sport

E kërkon Liverpool-i, klubi anglez thotë se mesfushori vlen 50 milionë funte


Liverpool-i është duke kërkuar transferimin e mesfushorit belg të Southampton-it, Romeo Lavia.

19-vjeçari ka qenë subjekt i shumë raportimeve në javët e fundit, me një lëvizje nga Southampton-i, pasi ata u rrëzuan në kategorinë e dytë të futbollit anglez, Championship.

Trajneri i Southampton-it, Russell Martin, ka dhënë dorëheqjen për shkak të humbjes së disa prej lojtarëve të tij kryesorë, por ata nuk duhet të lejojnë Lavia të largohet me një tarifë të vogël.

“Sky Sports” ka raportuar se skuadra e bregdetit jugor është “e sigurt” për të siguruar 50 milionë funte për një lojtar që ka bërë vetëm 29 paraqitje në Premier League.

“Sky Sport Germany” thotë se bisedimet “janë konkrete dhe në vazhdim” midis klubit dhe përfaqësuesve të lojtarit, duke theksuar edhe një herë përshtatshmërinë e Lavia-s për trajnerin e “The Reds”, Jurgen Klopp.

Javët e ardhshme do të jenë interesante pasi Lavia do të jetë e etur për t’u rikthyer në ligën më të lartë dhe do të dijë se nuk ka mungesë të kërkuesve, gjë që mund të detyrojë duart e Southampton -it.

Këta të fundit janë të vetëdijshëm që edhe Manchester City e ka të drejtën e riblerjes së mesfushorit për 40 milionë funte.

Kjo pasi që Lavia u transferua pikërisht nga kampionët në fuqi (doli nga akademia e tyre) për 12 milionë euro dhe ata ruajtën të drejtën e riblerjes së kartonit për 40 milionë funte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore