Lajme

E dërguara e OKB-së në Myanmar “shumë e shqetësuar” për shëndetin e ish-lideres


Noeleen Heyzer, e dërguara speciale e Kombeve të Bashkuara për Myanmarin, ka thënë se është “shumë e shqetësuar” për shëndetin e udhëheqëses së rrëzuar Aung San Suu Kyi.

Duke folur në Institutin ISEAS në Singapor të hënën, Heyzer vuri në dukje se Aung San Suu Kyi ishte shpallur fajtore për mashtrim zgjedhor javën e kaluar dhe iu dha tre vjet burg shtesë me punë të rëndë.

Ajo ishte shpallur tashmë fajtore për një sërë veprash të tjera në gjykatat e fshehta ushtarake, me dënime që arrinin së bashku 17 vjet burg.

“Unë jam shumë e shqetësuar për shëndetin e saj dhe e dënoj dënimin e saj për punë të rëndë”, tha Heyzer, duke vënë në dukje se ajo ia kishte shprehur shqetësimet e saj për Aung San Suu Kyi udhëheqësit të grushtit të shtetit Min Aung Hlaing gjatë diskutimit të tyre në Naypyidaw në gusht.

Ajo kishte kërkuar gjithashtu të takonte Aung San Suu Kyi në atë kohë dhe u bëri thirrje udhëheqësve të grushtit të shtetit që të lejonin 76-vjeçaren të kthehej në shtëpi.

Myanmar-i u zhyt në krizë kur ushtria mori pushtetin 18 muaj më parë, pikërisht kur parlamenti i ri i vendit duhej të mblidhej për herë të parë që nga zgjedhjet në nëntor 2020.

Marrja e pushtetit çoi në protesta mbarëkombëtare dhe ushtria u përgjigj me forcë.

Në muajt që pasuan, situata është bërë gjithnjë e më e dhunshme me disa protestues që kanë marrë armët dhe ushtarakët bombardojnë fshatra dhe u kanë vënë zjarrin shtëpive të civilëve në një përpjekje për të zhdukur rezistencën ndaj sundimit të saj.

Rreth 2 mijw e 263 njerëz janë vrarë që nga grushti i shtetit, sipas Shoqatës së Ndihmës së të Burgosurve Politik, e cila ka monitoruar situatën. Në korrik, regjimi ushtarak vari katër nga kritikët e tij në një veprim që tronditi botën.

Heyzer zhvilloi bisedime të drejtpërdrejta me gjeneralin e lartë kur ajo ishte në Naypyidaw, vizita e saj e parë që kur u bë e dërguar.

Ajo tha se kishte bërë gjashtë kërkesa përpara vizitës: përfundimin e ekzekutimeve, lirimin e të gjithë fëmijëve në paraburgim, dërgimin e papenguar dhe të menjëhershëm të ndihmave humanitare, përfundimin e menjëhershëm të dhunës duke përfshirë bombardimet ajrore, lirimin e të gjithë të burgosurve politikë dhe takimi me Aung San Suu Kyi.

Ajo theksoi se angazhimi i OKB-së me gjeneralët nuk i dha “në asnjë mënyrë” legjitimitet regjimit.

Ajo tha se SAC i kishte dërguar OKB-së tre nota diplomatike mbi punën e saj, përfshirë në lidhje me angazhimin e saj me Qeverinë e Unitetit Kombëtar (administrata e krijuar nga deputetët e qeverisë që u rrëzua) dhe duke e akuzuar atë për përdorimin e “të dhënave të njëanshme” kur duke diskutuar për Rohingya të cilët u detyruan të largoheshin nga vendi në një goditje ushtarake pesë vjet më parë.

Heyzer tha se vizita në Naypyidaw kishte prodhuar “disa rezultate të vogla, shumë të vogla për të cilat po lutem që mund të kontribuojnë sado pak “, duke përfshirë një garanci se asnjë fëmijë nën moshën 12 vjeç nuk po mbahej në burg dhe se ajo do të lejohej të takonte Aung San Suu Kyi “përfundimisht”.

Ish-liderja e Myanmarit dënohet me 6 vjet të tjera burg për korrupsion

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore