Vende

Dubai, 20 vite nga krijimi i ishullit ikonë “Palm Jumeirah”


Ishulli ikonë, "Palm Jumeirah", Dubai

Nga një pikë e lartë më shumë se 50 kate, Ali Mansour, shikon ishujt që ndihmoi të ndërtonte gati dy dekada më parë.

“Ishte një sfidë e madhe”, thotë ai. “Një përvojë (një herë në një) gjatë gjithë jetës”.

Këto ishuj përbëjnë portretin ikonik të Dubait, i quajtur “Palm Jumeirah”, një arkipelag i bërë nga njeriu, në formë palme, me shtëpi e hotele luksoze, plazhe të pacenuara dhe gati 80 mijë njerëz.

“Ishte e para”, tregon Mansour, “një projekt i pashembullt i asaj shkalle”.

Një inxhinier civil, Mansour u zhvendos nga Kanadaja në Dubai në vitin 1998 për të punuar me një firmë konsulence. Ai shikoi nga larg, kur projekti Palm filloi në qershor të vitit 2001.

“Unë u bëra shumë kurioz kur fotografitë e para satelitore u shfaqën në vitin 2002, duke treguar një copë toke të vogël që dilte mbi sipërfaqen e oqeanit”, thotë ai. “Pastaj vendosa që do të bëj gjithçka për t’u bashkuar me kompaninë pas punës në këtë projekt”.

Një vit më vonë, Mansour u bashkua me Nakheel, zhvilluesi i Palm-it. Sot, ai është këshilltar, drejtor i projekteve për “Nakheel Marine Engineering”.

Ndërtimi i ishullit

Asnjë çelik ose beton nuk u përdor për të krijuar bazën e ishullit. Në vend të kësaj, ekipi përdori vetëm rërë dhe shkëmb. Edhe pse Dubai është i rrethuar nga rëra e shkretëtirës, ​​ata nuk mund të mbështeteshin në burimin bujar të Emirateve.

“Rëra e shkretëtirës lëngëzohet menjëherë në ujë”, shpjegon Mansour.

Afërsisht 120 milionë metra kub rërë duhej të pastrohej dhe të sillej nga fundi i Gjirit Persik, 10 milje lundrim në det nga ishujt. Më shumë se 7 milionë tonë shkëmbinj u minuan nga malet veriore të Hajar-it të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Këta shkëmbinj përbëjnë ujëmbledhësin në formë gjysmëhëne, 11 kilometra të gjatë që mbron ishullin nga valët e mëdha dhe erërat e forta.

Nakheel thotë se i gjithë shkëmbi dhe rëra e përdorur për të ndërtuar ishullin mund të formojnë një mur të lartë dy metra që do të rrethonte globin tri herë.

Ishulli prej 560 hektarësh është kaq masiv, saqë Mansour dhe ekipi përdorën teknologjinë e udhëhequr nga sateliti për të ndihmuar në ndërtimin e ishullit në formë frutash.

Gjithashtu një zhytës mjeshtër, Mansour inspektoi vizualisht avionin me pesë kolegë të tij, “duke u zhytur së bashku paralelisht dhe në nivele të ndryshme”, thotë ai. Rishikimi i mori Mansour dhe ekipit të tij 10 javë për të përfunduar.

“Megjithëse kishim software-in më të fundit”, thotë ai, “unë jam një person i metodës së vjetër. Inspektimi vizual mbetet shumë thelbësor për mua”.

Arritja e lartësive të reja

Për 20 vitet e para të ekzistencës së Palm-ës, mënyra e vetme për vizitorët për të parë të gjithë strukturën kolosale ishte nga një turne helikopteri ose të hidheshin nga një aeroplan.

Tani, vizitorët mund të shikojnë Palm-ën nga kuverta e re e vëzhgimit 360 gradë e Nakheel-it – 52 kate të larta – e quajtur “View at the Palm”, e cila u hap në prill.

“Ne kemi shtuar shtresë mbi shtresë të gjërave për të bërë Palm-in aktual, kështu që nuk është vetëm një vend për të jetuar, por është gjithashtu një destinacion i shkëlqyeshëm turistik”, thotë drejtori i aseteve për Nakheel, Gail Sangster.

Një pjesë e re “Palm Tower” planifikohet të hapet plotësisht më vonë këtë vit. “View at the Palm” është tërheqja më e fundit e ishullit, duke u bashkuar me të tjera si vendpushimi Atlantis dhe “Palm West Beach”.

Vitin e kaluar, “Palm Jumeirah” hyri në Librin e Rekordeve Botërore “Guinness” për shatërvanin më të madh në botë. “E ardhmja e Palmës do të vazhdojë e vazhdojë”, thotë Sangster.

Edhe Mansour, i cili ka parë praktikisht çdo pëllëmbë të ishullit, nuk mund të mos ndihmojë që të shohin Palm-ën nga lart.

“Kjo pamje e hapur 360- (shkallë) me të gjitha pikat e referimit në kontinent dhe shikimi i plotë i ishullit është vërtet mahnitëse”, thotë ai.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore