Lajme

Drita jeshile nga DASH për armët në Brigadën Azov, Moska: Washingtoni flirton me neo-nazistët


Një hetim amerikan nuk ka gjetur asnjë provë për shkelje të të drejtave të njeriut nga Brigada Azov e Ukrainës, duke i hapur rrugën përdorimit të trajnimit dhe armëve amerikane.

Kështu deklaroi të martën Departamenti i Shtetit.

Ligji amerikan përjashton forcat e huaja të sigurisë nga ndihma ushtarake e SHBA-ve nëse ato kanë kryer abuzime serioze të të drejtave të njeriut, por një kontroll nga Brigada e 12-të Azov e forcave speciale të Gardës Kombëtare të Ukrainës i lejoi ato të merrnin fondet e SHBA-ve.

“Pas një shqyrtimi të plotë, Brigada e 12-të Azov e Forcave Speciale të Ukrainës kaloi kontrollin të kryer nga Departamenti i Shtetit i SHBA-ve”.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e quajti masën “jashtëzakonisht të keqe”.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga zyrtarët e Kievit.

Regjimenti Azov, i cili ka rrënjë të ekstremit të djathtë dhe ultranacionalist, është pjesë e Gardës Kombëtare të Ukrainës dhe ka evoluar nga një batalion i formuar në vitin 2014 kundër separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore.

Peskov, në një konferencë me gazetarët, i quajti forcat e brigadës “njësi të armatosura ultranacionaliste”.

“Ky ndryshim i papritur i pozicionit nga ana e Washingtonit tregon se ata nuk i shmangen asgjëje në përpjekjet e tyre për të shtypur Rusinë, duke përdorur Ukrainën dhe popullin ukrainas si një mjet në duart e tyre, madje janë gati të flirtojnë me neo-nazistët”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore