Lajme

Drejtësia amerikane i kthen Italisë 14 vepra antikiteti të grabitura


Drejtësia e New York-ut i ktheu të enjten e 2 shkurtit Italisë 14 vepra arti të grabitura dhe të vjedhura.

Disa prej tyre datojnë nga lashtësia romake dhe greke, me vlerë 2.5 milionë dollarë dhe janë trafikuar ndërkombëtarisht drejt Shteteve të Bashkuara.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Drejtësia e Shtetit të New York-ut ka kryer një fushatë të gjerë për më shumë se dy vjet për të rivendosur antikitetet e grabitura nga rreth njëzet vende, të cilat janë zbarkuar në muzetë dhe galeritë në megalopol, përfshirë Muzeun prestigjioz Metropolitan të Artit.

Të udhëhequr nga avokati i Manhattan Borough, Alvin Bragg, më shumë se 700 copë me vlerë më shumë se 100 milionë dollarë janë kthyer gjatë vitit të kaluar në 17 vende, duke përfshirë Kamboxhia, Indi, Pakistan, Egjipt, Irak, Greqi ose Itali.

14 veprat – rreth 2 mijë e 600 vjet të vjetra – të kthyera të enjten, gjatë një ceremonie me konsullin e përgjithshëm italian Fabrizio Di Michele dhe karabinierët italianë, janë pjesë e shumë prej 214 pjesëve (me një vlerë totale prej 35 milionë dollarësh) të kthyera në Romë në shtatë muajt e fundit, mirëpriti në një deklaratë për shtyp shërbimet e prokurorit Bragg.

Zyra e prokurorit të bashkisë Manhattan ka një njësi për të luftuar trafikimin ndërkombëtar të antikiteteve që nga viti 2017, pasi New York-u ka qenë një qendër për të për dekada.

Sipas deklaratës, 14 veprat e kthyera – duke përfshirë një monedhë argjendi tetradrahme nga Naxos në Siçili nga viti 430 pes dhe një kokë mermeri të perandorit Hadrian nga viti 200 pas Krishtit – “ishin vjedhur dhe ishin subjekt i një trafikimi nga trafikantët e njohur (italianë) arti Giacomo Medici dhe Giovanni Franco Becchina dhe Robert Hecht”, një tregtar arti amerikan me qendër në Paris, i cili vdiq në vitin 2012.

Këta burra “u mbështetën në bandat e grabitësve të varreve për të vjedhur nga vendet site arkeologjike të zgjedhura mirë sepse ishin të mbrojtura dobët, rreth Mesdheut”, denoncuan drejtësia e New York-ut.

Rasti më emblematik i trafikantëve të artit në New York është koleksionisti Michael Steinhardt, të cilit në vitin 2021 iu desh të kthente rreth 180 antike të vjedhura në dekadat e fundit, me vlerë 70 milionë dollarë.

Një marrëveshje miqësore me drejtësinë amerikane i lejoi atij t’i shpëtonte një aktakuze, por e ndalon atë përjetë të blejë vepra në tregun ligjor të artit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore