Euro 2024

Donnarumma flet para duelit me Shqipërinë: Janë të shpejtë, kanë individë shumë të fortë


Gianluigi Donnarumma

Portieri dhe kapiteni i Italisë, Gianluigi Donnarumma, ka konfirmuar se objektivi i skuadrës është të fitojë të tria ndeshjet e tyre në fazën e grupeve në Euro 2024, e cila fillon të premten në mbrëmje me Gjermaninë mikpritëse që do të përballet me Skocinë.

Donnarumma u ul së bashku me trajnerin Luciano Spaletti për konferencën për shtyp të premten pasdite, përpara ndeshjes hapëse të Italisë kundër Shqipërisë të shtunën, duke nisur në orën 21:00 në “Signal Iduna Park” të Borussia Dortmund-it.

Italia është kampione në fuqi e Evropës, pasi e ka ngritur trofeun me Donnarumma-n në portë në vitin 2021, por kjo do të jetë hera e parë e portierit që udhëheq “Azzurri”-t si kapiten në një turne të madh.

Ai këmbëngul se nuk ndjen asnjë përgjegjësi të shtuar, pasi Italia ka shumë drejtues natyralë në radhët e saj, por ka premtuar se do t’u japë çdo këshillë që ka për të sapoardhurit e skuadrës.

“Shpirti është aty. Kur hyni në një konkurs si ky, energjia vjen natyrshëm. Fryma e tre viteve më parë është ende atje dhe ne do të përpiqemi të rikrijojmë ato netë magjike”, tha Donnarumma.

“Do të përpiqem të jap gjithçka, të këshilloj skuadrën se çfarë do të thoshte tre vjet më parë, por ky ekip tashmë është gati për këtë, nuk do të kenë nevojë për këshillën time. Ata që ishin atje tre vjet më parë do t’u tregojnë djemve të rinj se si të kalojnë deri në fund”, shtoi ai.

I pyetur se çfarë mendon për kundërshtarët e parë të Italisë, Shqipërinë, Donnarumma tha: “Është padyshim sfida jonë më intriguese. Kemi një grup të vështirë dhe do të ketë kufij për gabime në ndeshjen e nesërme”.

“Ata janë të shpejtë dhe kanë cilësi, luajnë mirë dhe për këtë arsye ne nuk mund të përballojmë të luajmë me 70 ose 80% nesër, duhet të jetë 100%”.

“E nesërmja do të jetë shumë e rëndësishme për ne që të bëjmë një hap përpara në grup”.

“Ne kemi parë disa nga klipet e tyre dhe ata kanë disa individë shumë të fortë. Duhet të jemi të kujdesshëm që të mos e teprojmë, ata janë të mirë në kundërsulm. Ne duhet të qëndrojmë të bashkuar dhe të jemi shumë kompakt si ekip. Ndeshja mund të fitohet në minutën e parë ose në të fundit”, përfundoi portieri i PSG-së.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore