Sport

Dominik Szoboszlai, lojtari i dytë më i shpejtë në historinë e Premier League


Featured Image Credit: Premier League

Dominik Szoboszlai regjistroi shpejtësinë e dytë më të lartë në historinë e Premier League gjatë një momenti në fitoren e Liverpool ndaj Wolves (3-1).

Szoboszlai ishte titullar në fitoren e skuadrës së tij në “Molineux”, pasi Liverpool mundi Wolves 3-1 të shtunën me përmbysje.

Hwang Hee-chan hapi rezultatin, me mysafirët që shënuan me Cody Gakpo, Andy Robertson dhe Hugo Bueno (autogol).

Në pjesën e dytë, Pedro Neto kryesoi një kundërsulm, me hungarezin që u rikthye me sprint për të marrë topin nga anësori i Wolves.

Duke bërë këtë, ai arriti një shpejtësi maksimale prej 36.76 km/orë. Vetëm Kyle Walker ka regjistruar një shpejtësi më të madhe në Premier League. Mbrojtësi i Manchester City shënoi një shpejtësi maksimale prej 37.31 km/h sezonin e kaluar.

Szoboszlai ka startuar në secilën prej ndeshjeve të Liverpool-it në ligë këtë sezon.

Ata do të përballen me LASK në Europa League të enjten përpara se të rifillojnë fushatën e tyre në ligë të dielën kur do të përballen me West Ham.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore