Lajme

Dokument i inteligjencës evropiane: “Vuçiç po synon të shtyjë ndarjen nga Rusia dhe opozita po e ndihmon”


Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë

Shërbimet e inteligjencës evropiane kanë përgatitur një analizë e cila thotë se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, po provon hapat e tij brenda skenës së brendshme dhe ndërkombëtare, për të shtyrë ndarjen përfundimtare nga Rusia, e në të njëjtën kohë duke marrë koncesione nga Perëndimi.

Ky dokument, i cili ka një klasifikim “sekret”, është përgatitur nga disa shërbime inteligjente evropiane, për nevojat e Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), me në krye kreun e diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

Radio Free Europe në gjuhën serbe ka parë një pasqyrë të këtij dokumenti, i cili analizon hapat e ardhshëm që presidenti Vuçiç do të ndërmarrë për të vazhduar politikën balancuese.

Sipas inteligjencës evropiane, pushtimi rus i Ukrainës paraqiti problemin e balancës së pushtetit për presidentin Vuçiç, duke reduktuar hapësirën e manovrimit të Serbisë në fushën e politikës së jashtme dhe të sigurisë.

Në analizë renditen hapat e mundshëm që presidenti i Serbisë mund të ndërmarrë në të ardhmen e afërt.

Çfarë mund të bëjë Vuçiç?

“Për të zbutur presionin e fortë të Perëndimit në lidhje me sanksionet, presidenti Vuçiç planifikon të ndërmarrë lëvizje të ndryshme, ndërkombëtare dhe vendore, për të parandaluar implikimet negative për Serbinë, por kryesisht për të ruajtur fuqinë e tij politike”, thuhet në dokument.

Ndër të tjera, thuhet se ka shumë gjasa që ai të shtyjë sa më gjatë formimin e qeverisë së re, duke e shfajësuar atë për të shtyrë vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Zgjedhjet në Serbi u mbajtën më 3 prill. Në to, SNS e Vuçiçit fitoi 120 vende në Kuvendin e Serbisë, ndërsa në Parlamentin prej 250 vendesh, për formimin e qeverisë nevojiten të paktën 126 vota.

Roli i Kishës Ortodokse Serbe në rast të shkëputjes me Rusinë

Dokumenti përmend se Kisha Ortodokse Serbe (KOS) do të luante një rol kyç nëse Serbia vendos të lëvizë në Perëndim. Thuhet se patriarku i Porfirije është shumë i afërt me presidentin serb dhe se do të luante një rol të rëndësishëm në pranimin e politikës properëndimore të Serbisë nga popullata.

“Donacionet bujare shtetërore për Kishën Ortodokse Serbe do ta ndihmojnë Porfirije të bindë klerin në këtë drejtim”, thuhet në dokumentin e brendshëm.

Shtohet se zgjedhja origjinale “neutrale” e Kishës për të mos marrë asnjërën nga palët në luftën në Ukrainë, e lehtësoi situatën për Vuçiçin, duke i krijuar një hapësirë të caktuar që ai të distancohej nga Rusia.

Përfitimi i Vuçiçit nga partitë e djathta

Shërbimet evropiane të inteligjencës vlerësojnë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në periudhën e ardhshme do të përpiqet të përdorë opozitën e djathtë pro-ruse në parlament si justifikim për të mos miratuar apo shtyrë vendime të vështira të politikës së jashtme.

“Vuçiçit i pëlqen prania e një opozite të tillë sepse i lejon atij të paraqitet në Perëndim si një politikan i moderuar”, thuhet në dokument, por gjithashtu thekson se këto parti të krahut të djathtë (NADA / DSS – Alternativa Kombëtare Demokratike / Partia Demokratike e Serbisë , Defenders and Doors) janë të lidhura nga SNS dhe kanë mbështetjen financiare dhe logjistike të kësaj partie.

Tensionet brenda progresistëve dhe të preferuarit e Moskës për ministra

Shërbimet e inteligjencës evropiane parashikojnë se tensionet brenda SNS do të rriten gjatë shpërndarjes së pushtetit në nivel lokal dhe shtetëror, por edhe për shkak të vendimeve të ardhshme të politikës së jashtme.

Kur të formohet qeveria, përbërja e saj do të jetë një tregues i qartë i drejtimit të politikës së jashtme të Serbisë, dhe sipas dokumentit, Aleksandar Vuçiç ka shumë të ngjarë të vazhdojë të mbajë ministra properëndimorë dhe pro ruse në qeverinë e ardhshme në mënyrë që të vazhdojë balancimi. politikë.

Në këtë drejtim, analiza parashikon që kryeministri i ardhshëm të jetë nga radhët e SNS-së. Si kandidatë të mundshëm përmenden Sinisha Mali (ministri aktual i Financave dhe ish-kryetar i komunës së Beogradit), Nikola Selakoviç (shefi aktual i diplomacisë), dhe kryeministrja aktuale Ana Brnabiç, e cila mendohet të jetë ose kryetare e Kuvendit ose do të marrë një post i rëndësishëm ambasadori.

Një paragraf i veçantë i kushtohet karrierës së Nikolla Selakoviçit, për të cilin në dokument theksohet se nëse nuk bëhet kryeministër, atëherë do të ketë një post të rëndësishëm ministror.

Selakoviç mbetet kandidat për postin e ministrit të Jashtëm, ndonëse sipas inteligjencës evropiane, në qarkullim është edhe emri i Marko Gjuriçit, ambasadorit aktual të Serbisë në Uashington, por “Moska rekomandon Selakoviçin” për këtë post.

“Kali i Trojës” nga opozita

Analiza e shërbimeve të inteligjencës evropiane ka të bëjë edhe me rolin e kryetarit të Partisë Liri dhe Drejtësi, Dragan Djilas, në skenën politike në Serbi.

Sipas dokumentit, inteligjenca tregon se ka indikacione për “bashkëpunim në prapaskenë me Vuçiçin dhe rolin e tij si “kalë trojan”, i cili po shkakton mosmarrëveshje mes partive opozitare dhe po i dobëson ato prej disa kohësh.

Përmendet se Dragan Djilas e refuzoi bashkëpunimin me SNS-në disa herë para zgjedhjeve, por bashkëpunimi mes tij dhe Aleksandër Vuçiçit u bë më i mundshëm pas një takimi personal në mes të prillit dhe shpalljes së zgjedhjeve të mundshme të parakohshme të qytetit në Beograd në vjeshtën e vitit 2022 ose pranverë 2023.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore