Shëndet

Dobitë e rrushit në përmirësimin e shëndetit tek njerëzit


Rrushi ofron përfitime shëndetësore, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të lëndëve ushqyese dhe antioksidantëve – mund të përmirësojnë shëndetin e syrit, zemrës, kockave e të tjera.

Njerëzit kanë kultivuar rrush për mijëra vjet, duke përfshirë disa qytetërime të lashta që i nderonin për përdorimin e tyre në prodhimin e verës.

Rrushin e gjeni në ngjyra të ndryshme, duke përfshirë jeshile, të kuqe, të zezë, të verdhë dhe rozë. Ato vijnë gjithashtu në forma të shumta, nga rrushi i thatë te pelte e deri te lëngu. Ekzistojnë gjithashtu varietete me farë dhe pa farë.

Rrushi ofron një mori përfitimesh shëndetësore, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të lëndëve ushqyese dhe antioksidantëve, shkruan HealthLine, transmeton AlbanianPost.

I mbushur me lëndë ushqyese

Rrushi është një burim i pasur i bakrit dhe vitaminës K. Bakri është një mineral thelbësor i përfshirë në prodhimin e energjisë, ndërsa vitamina K është jetike për koagulimin e gjakut dhe kockat e shëndetshme.

Po ashtu, rrushi gjithashtu ofron sasi të mira të vitaminave B si tiamina, riboflavina dhe B6.

Si tiamina ashtu edhe riboflavina nevojiten për rritje dhe zhvillim, ndërsa B6 kërkohet kryesisht për metabolizmin e proteinave.

Mund të ndihmojë shëndetin e zemrës

Rrushi mund të përmirësojë shëndetin e zemrës në disa mënyra, si për shembull të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Një filxhan (151 gram) rrush përmban 6% të DV për kalium. Ky mineral është i nevojshëm për të mbajtur nivele të shëndetshme të presionit të gjakut.

Provat tregojnë se kaliumi ndihmon në uljen e presionit të gjakut kryesisht duke ndihmuar në zgjerimin e arterieve dhe venave tuaja.

Mund të ndihmojë gjithashtu në nxjerrjen e natriumit dhe parandalimin e ngushtimit të arterieve dhe venave që përndryshe do të rrisnin presionin e gjakut.

Megjithatë, një rishikim i 32 studimeve përcaktoi se marrja e kaliumit që është shumë e ulët dhe shumë e lartë mund të çojë në presion të lartë të gjakut. Studiuesit këshilluan t’i përmbahen rekomandimeve aktuale të marrjes ditore prej 4.7 gramësh.

Mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit

Komponimet e gjetura në rrush mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër niveleve të larta të kolesterolit duke ulur përthithjen e kolesterolit.

Në një studim 8-javor në 69 njerëz me kolesterol të lartë, ngrënia e 3 filxhanëve (500 gram) rrush të kuq në ditë ndihmoi në uljen e niveleve të kolesterolit total. Sidoqoftë, rrushi i bardhë nuk pati të njëjtin efekt.

Për më tepër, dieta me përmbajtje të lartë resveratrol – një antioksidant në rrush – siç është dieta mesdhetare është treguar se ulin nivelet e kolesterolit.

Ka përmbajtje të lartë të antioksidantëve

Antioksidantët janë përbërës që ndihmojnë në riparimin e dëmtimit të qelizave tuaja të shkaktuara nga radikalet e lira – molekula të dëmshme që shkaktojnë stres oksidativ.

Stresi oksidativ është i lidhur me disa kushte kronike shëndetësore, duke përfshirë diabetin, kancerin dhe sëmundjet e zemrës.

Rrushi është i pasur me disa antioksidantë të fuqishëm. Përqendrimi më i lartë i antioksidantëve gjendet në lëkurë dhe fara. Megjithatë, faktorë të shumtë mund të ndikojnë në përqendrimin e tyre, duke përfshirë varietetin e rrushit, pjekurinë, ruajtjen pas vjeljes dhe faktorët mjedisorë.

Është mjaft interesante që këto komponime të dobishme mbeten të pranishme edhe pas fermentimit, kjo është arsyeja pse vera është gjithashtu një burim antioksidantësh.

Disa varietete rrushi përmbajnë një përmbajtje më të lartë të antocianinës, një klasë flavonoidësh që u japin këtyre frutave ngjyra portokalli, të kuqe, blu, rozë dhe vjollcë.

Studimet te njerëzit dhe kafshët tregojnë se antocianinat mund të ndihmojnë në parandalimin ose trajtimin e sëmundjeve të trurit dhe zemrës.

Antioksidantë të tjerë të rëndësishëm në këtë frut janë resveratroli dhe kuercetina, të cilat mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës, niveleve të larta të sheqerit në gjak dhe kancerit.

Rrushi përmban gjithashtu vitaminë C, beta karoten, luteinë dhe acid ellagjik, të cilët janë gjithashtu antioksidantë të fuqishëm.

Mund të përmirësojë shëndetin e syve

Komponimet bimore në rrush mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zakonshme të syve.

Për shembull, në një studim në minj, ata që ushqeheshin me rrush treguan më pak shenja dëmtimi në retinë dhe kishin funksion më të mirë të retinës sesa minjtë që nuk e konsumuan.

Për më tepër, në një studim në epruvetë, u zbulua se resveratroli mbron qelizat e retinës në syrin e njeriut nga rrezet ultravjollcë A (UVA).

Kjo mund të ulë rrezikun e degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD), një sëmundje e zakonshme e syve.

Sipas një rishikimi, resveratroli gjithashtu mund të mbrojë kundër glaukomës, kataraktit dhe sëmundjes së syrit diabetik.

Plus, rrushi përmban antioksidantë luteinë dhe zeaxanthin, të cilat janë treguar se ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të syve, përmirësimin e performancës vizuale dhe parandalimin e sëmundjeve të zakonshme të syve të lidhura me moshën.

Mund të përmirësojë kujtesën, vëmendjen dhe disponimin

Ngrënia e rrushit mund të përmirësojë kujtesën dhe shëndetin e trurit.

Në një studim 12-javor me 111 të rritur të moshuar të shëndetshëm, marrja e 250 mg një suplement rrushi në ditë përmirësoi ndjeshëm rezultatet në një test që mat vëmendjen, kujtesën dhe gjuhën, krahasuar me vlerat bazë.

Për më tepër, në një studim te minjtë, marrja e resveratrolit për 4 javë përmirësoi të mësuarit, kujtesën dhe disponimin.

Përveç kësaj, truri i minjve tregoi shenja të rritjes së rritjes dhe rrjedhjes së gjakut.

Së fundi, u zbulua se resveratroli mund të mbrojë nga sëmundja e Alzheimerit duke reduktuar inflamacionin e trurit dhe duke hequr peptidin amiloid-beta, akumulimi i të cilit ka qenë i lidhur me këtë gjendje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore