Sport

Djali i LeBron James, Bronny bën debutimin e basketbollit në “USC”, katër muaj pasi pësoi arrest kardiak


Lojtari më i vjetër i NBA-së, LeBron James ishte gati për të mbështetur djalin e tij, Bronny ndërsa adoleshenti bëri debutimin e tij në basketboll në USC katër muaj pasi pësoi arrest kardiak.

Legjenda e NBA-së po e ndiqte atë bashkë me vajzën e tij 9-vjeçe, Zhuri Nova, teksa Trojans u përballën me Long Beach State në Galen Center në Los Angeles të dielën e 10 dhjetorit.

LeBron, 38 vjeç, u pa duke duartrokitur dhe brohoritur nga krahu gjatë gjithë daljes së parë kolegjiale të 19-vjeçit, e cila përfundimisht përfundoi në një humbje shtesë për skuadrën vendase.

Por pas ndeshjes, adoleshenti nuk shprehu asgjë tjetër veçse mirënjohje që mundi të rikthehej në fushë pas frikës së tij shëndetësore gjatë verës.

“Unë thjesht dua të them se jam mirënjohës për gjithçka”, tha Bronny, i cili shënoi katër pikë me tre kërcime, dy asistime dhe dy vjedhje.

“Faleminderit prindër, vëllezër e motra që më mbështetën në këtë periudhë të vështirë të jetës sime. Unë thjesht dua të vlerësoj që më ndihmuat ta kaloj këtë. Gjithashtu, trajneri im, shokët e mi të skuadrës, trajnerët e tjerë që kanë qenë me mua që nga fillimi”, ka shtuar ai.

Bronny pësoi arrest kardiak në korrik gjatë një stërvitje të ekipit parasezonal, shkruan PageSix, transmeton AlbanianPost.

Në atë kohë, një zëdhënës i familjes James tha për Page Six se Bronny u shtrua për pak kohë në njësinë e kujdesit intensiv.

“Stafi mjekësor ishte në gjendje ta trajtonte Bronny dhe ta çonte në spital. Ai tani është në gjendje stabile dhe nuk është më në kujdes intensiv”, u tha në një deklaratë.

LeBron dhe gruaja e tij, Savannah James, falënderuan gjithashtu stafin mjekësor dhe atletik në Universitetin e Kalifornisë Jugore për “punën dhe përkushtimin e tyre të jashtëzakonshëm”.

“Shkaku i mundshëm” i arrestit të papritur kardiak të Bronit u identifikua më vonë se ishte “një defekt kongjenital i zemrës nga ana anatomike dhe funksionale”.

Djali i LeBron James pëson arrest kardiak në stërvitjen e basketbollit

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore