Lajme

Divorci sovranist, Meloni zgjedh rumunët dhe Orbán i mbyll derën ECR-së


Giorgia Meloni bashkohet me të djathtën ekstreme rumune dhe kështu ndahet me atë të kryeministrit hungarez, Viktor Orbán.

Dilema e grupit evropian ECR, të udhëhequr nga Fratelli d’Italia, u zgjidh në favor të rumunëve të AUR, Aleanca për Bashkimin e Rumunëve.

Prandaj sovranistët e Fidesz kanë bërë të ditur se çështja e hyrjes së tyre në grupin e konservatorëve dhe reformistëve, ECR, nuk shtrohet më.

Lëvizja ishte e pritshme, sepse nacionalistët rumunë dhe hungarezë janë të papajtueshëm.

AUR, e cila doli e dyta në Rumani në zgjedhjet evropiane me 15 për qind, ka si moto “familjen, besimin, atdheun dhe lirinë” dhe panteoni i saj përfshin Donald Trump dhe Kontin Drakula.

AUR mbron idenë e një Rumanie të madhe përtej kufijve të saj aktualë, nga Moldavia në Bukovinën e Ukrainës.

Ashtu si Fidesz ndonjëherë i shkel syrin një Hungarie më të madhe dhe anasjelltas bëhet kampion i pakicës hungareze në Rumani dhe Ukrainë.

Mosmarrëveshja historike mes dy palëve është gjeografike dhe gjuhësore, që ka të bëjë para së gjithash me Transilvaninë, një territor të cilit ata i atribuojnë kufij të ndryshëm dhe në të cilin dy gjuhët janë rivale.

“Ne kurrë nuk do të ndajmë një grup me një parti të njohur për pozicionin e saj ekstrem anti-hungarez, është e panegociueshme”, tha kreu i grupit Fidesz në Parlamentin e Budapestit, Màtè Kocsis.

Meloni dhe ECR po kërkojnë aleatë të rinj sepse duan të kapërcejnë liberalët e Macronit dhe të kenë më shumë fuqi dhe dukshmëri duke u bërë forca e tretë.

Sfidën mes kryeministres italiane dhe presidentit francez dhe për momentin po e fiton Meloni, duke qenë se tre ditë më parë parakalimi ndodhi.

Heqja dorë nga Fidesz është një heqje dorë nga dhjetë mandate, por edhe nga aleanca zyrtare me liderin pro-rus Orbán, i cili u largua nga EPP në 2021 për të shmangur dëbimin.

Në shkurt Orbán kishte rrëfyer se donte të bashkohej me ECR.

Por shumë në ECR nuk e duan mikun e Putinit, nga finlandezët te belgët, dhe më pas çekët dhe, tani, rumunët: ta kishin atë do të dëmtonte imazhin e tyre dhe do të shkaktonte mosmarrëveshje të vazhdueshme për Kievin.

Sigurisht, nëse problemi është Ukraina, as AUR nuk ka një CV të papërlyer, përkundrazi.

Ata sulmojnë Zelenskyn për atë që ata e konsiderojnë si trajtim diskriminues të pakicës rumune, kritikojnë mbështetjen ushtarake të Bukureshtit dhe tranzitin e produkteve bujqësore ukrainase në vendin e tyre, për të mos përmendur që liderit George Simion iu ndalua hyrja në Ukrainë për pozicionet e tij politike.

Por ai u distancua më shumë nga Moska.

“Ne i kërkuam AUR një deklaratë zyrtare me shkrim mbi mbështetjen e tyre të njëanshme për kauzën ukrainase, pa atë hyrja në ECR nuk do të ishte e mundur sepse ne kemi qenë gjithmonë në anën e Kievit”, shpjegoi bashkë-presidenti i ECR-së Nicola Procaccini.

“Nëse një ditë edhe Orbán donte të bashkohej me ECR, ai duhet të bënte të njëjtën gjë”.

Përçarja me Fidesz-in konfirmon se sa e largët është ëndrra parazgjedhore e bashkimit të sovranistëve, nga ECR-ja te ID-ja e Salvini-t dhe Le Pen-it e deri te jo-të lidhurit, të gjitha me pozicione tepër të papajtueshme.

Dhe brenda ECR-së ka forca që kanë ndjeshmëri të ndryshme nga ato të Melonit për rizgjedhjen e mundshme të Ursula von der Leyen si presidente e Komisionit.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore