Lajme

“Ditë të vështira përpara”, thotë koordinatori i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme


Tom Wennesland, koordinatori i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme i ka thënë transmetuesit Al Jazeera se shkalla e konfrontimit mes Izraelit dhe Gazës këtë herë, është shumë më e madhe dhe sinjalizon ditë të vështira në vijim.

“Jam i tmerruar dhe i neveritur nga sulmet këtë mëngjes. Ka një numër njerëzish të vrarë dhe të rrëmbyer pasi mijëra raketa u lëshuan në Izrael…. Unë jam gjithashtu shumë i shqetësuar për situatën në Gaza”, pohoi zyrtari i OKB-së.

I pyetur pse deklarata e tij zyrtare për sulmin nuk përmendte palestinezët në Gaza dhe nëse ai kishte ndonjë simpati për ta, Wennesland tha: “Jam pak i befasuar nga pyetja”.

Ai theksoi se si OKB-ja, janë i vetmi institucion që raportojnë vazhdimisht për gjendjen dhe gjendjen e njerëzve në Gaza dhe në territoret e tjera të pushtuara.

Sipas tij, civilët në të dy lokacionet do të bartin barrën e sulmeve të mëtejshme dhe tha se OKB-ja kishte filluar tashmë të bisedonte me të gjitha palët e interesuara për ndalimin e përshkallëzimeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore