Lajme

Disa të plagosur në aksionin izraelit në Ramallah


Të paktën gjashtë persona u shtruan në spital, tre prej tyre me plagë me armë zjarri, pasi forcat izraelite hapën zjarr ndaj të rinjve palestinezë që po gjuanin me gurë gjatë një operacioni izraelit në qytetin palestinez Ramallah në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters” dhe transmetuesi “Al Jazeera”.

Një dëshmitar i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një kolonë e madhe ushtarake izraelite mbërriti herët të enjten në qendër të Ramallah, selia e qeverisë palestineze, duke bërë që qindra palestinezë të mblidheshin në zonë.

Forcat izraelite, që thuhet se janë në një operacion për të prishur një shtëpi në Ramallah, qëlluan me municion të vërtetë, granata trullosëse dhe gaz lotsjellës ndaj një turme të rinjsh palestinezë që po gjuanin me gurë, tha një dëshmitar.

Videot e postuara në mediat sociale dyshohet se shfaqnin forcat izraelite duke hedhur përzierje molotovi.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se të paktën gjashtë persona u dërguan në spital, duke përfshirë tre të cilët pësuan plagë me armë zjarri.

Raportimet në mediat sociale pohuan se forcat izraelite në Ramallah gjithashtu qëlluan për vdekje një gazetar palestinez, dhe disa komentues në internet iu referuan vrasjes së gazetares së Al Jazeera Shireen Abu Akleh nga forcat izraelite në vitin 2022, ndërsa ajo po mbulonte një sulm izraelit në qytetin e pushtuar të Bregut Perëndimor të Jenin-it.

Familja e Abu Akleh paraqiti një ankesë zyrtare në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC) duke kërkuar drejtësi për vdekjen e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore