Lajme

Disa nga dhomat më të shtrenjta të hoteleve luksoze në Dubai


Qyteti i Arit, i njohur për shkëlqimin dhe magjepsjen e tij gjithëpërfshirëse – dhe jo më kot.

Në Dubai po shpërthejnë hotelet me pesë yje.

Me mbi 150 resorte luksoze të vendosura në të gjithë qytetin, udhëtarët që janë të gatshëm të shpenzojnë paratë janë të llastuar me zgjedhjet e shumta.

Por nëse doni crème de la crème, disa nga hotelet luksoze të qytetit ofrojnë suita ekstravagante, apartamente dhe vila ekskluzive që janë ndër dhomat më të shtrenjta të hoteleve të qytetit dhe në botë – që kushtojnë deri në 100 mijë dollarë për natë.

Nga 3 mijë e 800 dollarë për natë: Villa Royal Malakiya në Jumeirah Dar Al Masyaf

Villa Royal Malakiya është më e mira.

Në katin e parë të saj, hapësirat e gjera të frymëzuara nga Arabia, duke përfshirë një dhomë ngrënie dhe zona të shumta pritjeje, hapen në një oborr të qetë me një pishinë.

Në katin e sipërm, të dy dhomat e gjumit kanë tarraca të mëdha me pamje nga kopshtet dhe rrugët ujore të resortit, dhe në çati ka hapësirë ​​për të ngrënë, për t’u çlodhur dhe për të bërë banjo dielli.

Për t’i ndihmuar ata të shfrytëzojnë sa më shumë hapësirën, të ftuarit këtu kanë gjithashtu qasje në një shërbim privat, një stacion të dedikuar varkash “Abra” dhe qasje në bregdetin privat të resortit.

Nga 8 mijë e 860 dollarë për natë: The Grand Atlantis Suite në Atlantis, The Palm

Suite Underwater në Atlantis, The Palm, është ndoshta dhoma e saj më e famshme – por çojeni qëndrimin tuaj në nivelin tjetër me Grand Atlantis Suite, më e madhja e hotelit.

Hyrja private e suitës është e rrethuar nga dy shatërvanë gjigantë dhe tarraca e saj mbështjell rreth tre anët e ndërtesës për të ofruar pamje si nga Palm ashtu edhe nga Gjiri Arabik.

Mysafirët mund të shijojnë shërbimin dhe pajisje ari 22 karatësh, si dhe të zhyten në vaskën e jashtme ose në xhakuzi.

Çmimi i dhomës përfshin transfertat e kthimit në aeroport, hyrjen ditore në Parkun Ujor Aquaventure dhe The Lost Chambers, dhe qasjen në Imperial Club ekskluziv të hotelit.

Nga 13 mijë e 600 dollarë për natë: Suite Marina Royal në The Lana

Kjo suitë me dy dhoma gjumi ka një nga pamjet më të lakmuara në Dubai: Burj Khalifa.

Banjo kryesore, me një vaskë pranë dritares, ka pamje nga horizonti ikonë në qendër të qytetit.

Me një tarracë private që shtrihet pothuajse në të gjithë gjatësinë e suitës dhe dhoma të shumta argëtimi – duke përfshirë një sallë pritjeje, dhomë ngrënie dhe kuzhinë private – është streha e përsosur e festës.

Hoteli është gjithashtu shtëpia e një prej bareve të vetme të dedikuara të shampanjës në qytet.

Nga 20 mijë e 420 dollarë për natë: Penthouse Royal në Mandarin Oriental Jumeira

Penthouse mbretëror i sapo rinovuar, tregon luks që nga momenti kur hyni në ashensorin privat.

Dritaret nga dyshemeja deri në tavan ofrojnë pamje deti nga çdo cep i dhomës së gjumit, ndërsa tarraca private krenohet me pishinën e saj private prej 7 metrash me pamje panoramike të Gjirit Arabik.

Një dhomë ngrënie dhe një palestër private janë të gjitha pjesë e përvojës ekskluzive këtu.

Nga 21 mijë e 800 dollarë për natë: The Royal Suite në Four Seasons Dubai

Suita mbretërore ofron një jetë për çiftet që janë mësuar me gjërat më të bukura në jetë.

Kjo suitë me një dhomë gjumi ka një banjë tërësisht prej mermeri me një vaskë të madhe guri të rrumbullakët, një dhomë të madhe ndenjeje të mbushur me kolona, me një bar të pajisur dhe piano madhështore për fëmijë, një palestër private me tavolina masazhi, një studio me panele druri dhe një dhomë kinemaje.

E aksesuar nëpërmjet një ashensori privat, kjo suitë e madhe ka gjithashtu një tarracë të gjerë me pamje nga pishina e resortit me palma dhe Gjiri Arabik.

Nga 32 mijë e 700 dollarë për natë: Suitë presidenciale në Jumeirah Burj Al Arab

Në këtë të ashtuquajtur “hotel me shtatë yje”, fjala luks nuk duket e mjaftueshme.

Muret dhe dyshemetë përdorin mermer, i njëjti lloj i përdorur për të gdhendur Davidin e Michelangelo, dhe hoteli me suita është gjithashtu shtëpia e tavanit më të madh të kristalit Swarovski në botë, me 21 mijë kristale.

Si standard, të gjithë mysafirët në Jumeirah Burj Al Arab mund të kërkojnë transferta në aeroport në flotën e Rolls-Royces të hotelit dhe ka pajisje falas të Hermes në çdo dhomë.

Pra, çfarë ka mbetur për të shtuar për dhomën më ekstravagante të hotelit?

Suita Presidenciale me dy dhoma gjumi është një dupleks i praruar me ar.

Si përfundim, dy banjat kryesore janë të pajisura me vaskë xhakuzi me përmasa të plota, të rrethuara nga kolona mermeri të artë të stilit romak.

At Jumeirah Burj Al Arab, the hotel's opulence is on full display from the lobby (pictured) to its exclusive Presidential Suite.

Nga 100 mijë dollarë për natë: The Royal Mansion në Atlantis, The Royal

Dhoma më e shtrenjtë në Dubai dhe një nga më të shtrenjtat në mbarë botën, The Royal Mansion është më e mira nga më të mirat.

Dupleksi ka pritur anëtarët e familjes mbretërore të artit, duke përfshirë Beyoncé dhe Jay Z.

E ndarë në katin e 18-të dhe të 19-të të resortit vertikal, suita ka dritare me dy lartësi nga dyshemeja deri në tavan me një pamje 360 ​​gradë.

Me një hyrje private, ashensor dhe kujdestar të përkushtuar, dhoma është projektuar për privatësinë më të madhe.

Mysafirët mund të organizojnë darka në dhomën e ngrënies me 12 vende dhe kuzhinierët nga 17 restorantet e resortit.

Ka një tavolinë ping-pong të bërë nga Louis Vuitton dhe lojëra tavoline me botime të kufizuara të bëra nga marka luksoze e kristaleve Baccarat.

Çdo qëndrim i vetëm është i personalizuar, kështu që çmimi fillestar është vetëm me aplikim – por përafërsisht vlerësohet në 100 mijë dollarë për natë.

Marrë nga “CNN”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore