Jetesë & Stil

Disa mënyra për të qenë më të matur financiarisht


Ilustrim

Sa herë keni shpenzuar para për diçka dhe më vonë jeni penduar? Të gjithë e kanë përjetuar këtë ndjenjë edhe pse gjithmonë, duhet të përpiqeni të jeni të kujdesshëm.

Ju gjithashtu mund të zbuloni se po paguani fatura të shtrenjta çdo muaj, të tilla si faturat e energjisë, ujit ose telefonit. A e keni menduar ndonjëherë për të kaluar në një ofrues më të lirë?

Për të siguruar mirëqenien dhe lumturinë në jetë për ju dhe familjen tuaj, sigurohuni që të mbani një sy mbi financat tuaja, si përmes buxhetit ashtu edhe duke kontrolluar rregullisht llogaritë tuaja bankare dhe të kursimeve për progres.

Për t’ju ndihmuar të mbani nën kontroll financat tuaja, këtu mund të gjeni disa mënyra, të cilat janë kryesore që të mësoni të jeni të matur financiarisht!

Mësoni bazat e botës së financave

Leximi i hollësive të financimit do t’ju ndihmojë të kuptoni dhe menaxhoni më mirë paratë tuaja. Nëse jeni duke vizituar bankën tuaj lokale ose po krijoni një llogari të re bankare, pse të mos merrni me vete disa broshura dhe fletëpalosje për të lexuar se çfarë ofrojnë ato për klientët?

Sigurisht, interneti ka një sërë informacionesh të disponueshme për t’ju lejuar të bëni kërkimet tuaja, për të gjitha gjërat e financimit.

Mundohuni të bëni zakon leximin e deklaratave tuaja bankare, pasi kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbajtur nën kontroll shpenzimet tuaja. Mbi të gjitha, ju duhet të kontrolloni rregullisht deklaratën tuaj në rast se gjeni ndonjë transaksion të dyshimtë i cili mund të jetë mashtrues.

Nëse jeni pranë një makine të gatshme, gjithmonë sigurohuni që të kontrolloni për të parë nëse ofron tërheqje falas të parave të gatshme.

Nëse jeni në lëvizje duke përdorur banking online, mos u lidhni me një rrjet publik Wi-Fi kur shkruani ndonjë informacion të ndjeshëm dhe të dhëna personale. Wi-Fi publik, është i pasigurt dhe mund ta bëjë më të lehtë që informacioni juaj të hakohet nga mashtruesit.

Kurseni para

Investimi në kursimet tuaja, pa marrë parasysh sa të mëdha apo të vogla, mund t’ju ​​ndihmojë të përballoni diçka të veçantë. A po pyesni se për çfarë investimi afatgjatë mund të kurseni për ju ose fëmijën tuaj?

Keni një rritje pagash këtë muaj? A keni gjetur se keni zvogëluar marrjen e ushqimeve kohët e fundit? A keni fituar një konkurs me një çmim në para? Vendosni të gjitha këto shtesa shtesë në kursimet tuaja!

Sidoqoftë, kursimi nuk është mënyra e vetme për t’i bërë paratë tuaja të shtrihen më tej – gjithashtu mund të shkurtoni shpenzimet tuaja. Keni vërtet nevojë për telefonin e fundit? A mund ta shihni veten duke e veshur këtë bluzë rregullisht? A mund të mbijetoni ditën pa blerë një çokollatë? Bëni vetes këto pyetje dhe përpiquni të shmangni shpenzimet e tepërta çdo muaj dhe të shkurtoni për të kursyer më shumë para për një afat të gjatë!

Shlyeni borxhet

A keni marrë një hua kohët e fundit që nuk e keni përfunduar pagesën? Ky nuk është kurrë një proces i thjeshtë, veçanërisht me një hipotekë, e cila është padyshim angazhimi më i madh financiar me të cilin do të përballeni gjatë jetës tuaj.

Njerëzit janë në gjendje të paguajnë hipotekën e tyre për ta shlyer atë më shpejt, për sa kohë që kjo plotëson kushtet dhe kushtet e huadhënësit.

Për kreditë e tjera, përpiquni të vazhdoni të paguani një shumë të caktuar çdo muaj. Duke paguar pak më shumë nëse kurseni pak më shumë për atë muaj, do të paguhet më shpejt dhe më pas mund të filloni të kurseni përsëri!

Analizoni pagesat tuaja

Për të mbajtur nën kontroll paratë tuaja në mënyrën më të mirë, sigurohuni që të provoni pagesat tuaja dhe mendoni nëse ende duhet të paguani për këto.

Për shembull, a e përdorni llogarinë tuaj Netflix shumë më tepër sesa Amazon Prime Video juaj? A keni krijuar debitë direkte për anëtarësimin tuaj në palestër, por stërvitja juaj e përditshme po zhvillohet në parkun lokal?

Është më mirë që të mendoni sërish nëse doni të shpenzoni paratë tuaja për abonime dhe shërbime të ndryshme çdo muaj e që nuk i përdorni rregullisht.

Bëhu i zgjuar

Gjithmonë krahasoni çmimet për artikujt dhe shërbimet që po shikoni. A e keni kontrolluar çmimin e të njëjtit libër, por në një dyqan tjetër? A është më lirë në internet?

Ka shumë faqe në internet për krahasimin e çmimeve që mund t’i përdorni për të kursyer paratë tuaja. Këto faqe interneti mbulojnë një gamë të gjerë marrëveshjesh dhe kuotash sigurimi, të tilla si sigurimi i makinës, sigurimi i shtëpisë dhe sigurimi i kafshëve shtëpiake.

Duke ju dhënë një sërë citatesh të ndryshme, kjo e bën më të lehtë për ju të vendosni se cila politikë është e përshtatshme për ju. Ata gjithashtu krahasojnë ofruesit e shtëpisë dhe energjisë për t’ju ndihmuar të kurseni para në fatura, të tilla si brezi i gjerë, energjia elektrike dhe gazi.

Si investitor, është e rëndësishme të përqendroheni në objektivat tuaja afatgjata të kursimeve dhe të shmangni marrjen e vendimeve të menjëhershme, përfshirë kur ka periudha të paqëndrueshmërisë së tregut.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore