Jetesë & Stil

Disa detaje për t’u shënuar, Meghan Markle tek Oprah Winfrey


Disa detaje, duke përfshirë shënime të caktuara të stilit të intervistës që gruaja e Princit Harry, aktorja dhe Dukesha e Sussex-it, Meghan Markle, i dha mbretëreshës së emisioneve amerikane Oprah Winfrey dhe e cila do të transmetohet sonte, të Dielën 7 Mars [për ne të hënën në mëngjes] zbulojnë se asgjë nuk i lihet rastësisë në atë që premton të jetë një nga ngjarjet televizive të vitit.

Veshja është simboli i rilindjes

Veshja e Meghan-it është rezultat i një zgjedhjeje të kujdesshme. Ishte një fustan Armani, i gjatë dhe i rafinuar: e zezë, një ngjyrë që mbretërit nuk e veshin zakonisht por që Dukesha nuk hoqi dorë kurrë edhe kur jetoi në Londër dhe mori pjesë në ngjarje zyrtare në emër të kurorës.

Lulet e mëdha të bardha të lotusit të zbukuruara në shpatull janë një simbol i rilindjes: nuk mund të kishte zgjedhur një më të përshtatshme për këtë intervistë të prezantuar tashmë në mediat me tituj të tillë si “Çlirimi i Meghan Markle nga mbretërit” (çlirimi i Meghan Markle nga mbretërit): rilindja, pas “robërisë” në Kullën e Londrës.

Tani Meghan dhe Harry nuk janë më zyrtarisht anëtarë të Firmës, familjes mbretërore.

Prania e Dianës në një byzylyk

Bizhuteritë e Meghan-it ishin të pakta dhe të veçanta. Por disa vëzhgues të kujdesshëm kanë vërejtur se byzylyku ​​në kyçin e Dukeshës së Sussex-i është ajo që mbetet nga një byzylyk me margaritar dhe diamant që i përkiste Dianës, që më pas i kaloi djalit të saj Harry si bizhuteri të tjera të nënës së tij.

Princit tashmë kishte hequr dy gurë nga byzylyku ​​origjinal për t’i futur në unazën e fejesës së Meghan-it. Nuk është për t’u habitur që, edhe në këtë rrethanë, çifti donte një gjurmë të Zonjës D.

Për më tepër, vetë Diana përmendet nga Harry, kur thotë se nëna e tij ishte përballur me persekutimin e shtypit anglez dhe nuk guxonte të imagjinonte se sa e vështirë duhet të ketë qenë për të.

Kopshti Bukolik (por anonim)

Vendndodhja e zgjedhur për këtë intervistë: të tregosh për një rilindje, një jetë të re dhe një familje të re (çifti pret fëmijën e dytë) ambienti i përshtatshëm nuk mund të ishte dhoma e ndenjes së brendshme e një studio televizioni, duhej hapësira e një kopshti i puthur nga rrezet dielli në sfond – kështu që zgjedhja ra në oborrin e stilit kolonial të një vile në Santa Barbara.

Atmosfera bukolike: kolltuqe kashte të endura dhe ngjyrë jeshile relaksuese përreth. Mediat amerikane kanë spekuluar prej kohësh se ishte vila e Harry-t dhe Meghan-it në Montecito, Santa Barbara, ose më mirë ajo e Oprah-s, e cila jeton jo shumë larg tyre.

Duket se nuk është as njëra dhe as tjetra, por e një miku të përbashkët: vilat e kalifornianëve të pasur në Santa Barbara të gjitha ngjajnë.

Në emër të privatësisë, dukat e Sussex do të kishin preferuar të mos tregonin fotografi të shtëpisë së tyre, por të zgjidhnin një vend të përshtatshëm, që do të kishte mbetur anonim.

Të drejtat dhe reklamat

Pas kësaj interviste “zemër të hapur” ka një biznes milionerësh.

Shuma që CBS pagoi Winfrey-n për të drejtat e kësaj interviste është midis shtatë dhe nëntë milionë dollarësh, sipas Wall Street Journal.

Një shifër nga e cila rrjeti do duhet ribërë me bollëk duke kërkuar 350 mijë dollarë për çdo 30 sekonda (dyfishi i normës) së reklamës gjatë dy orëve të transmetimit.

Dhe gjithashtu me shitjen e të drejtave të emisionit transmetuesve në të gjithë botën. Përfshirë ata nga Mbretëria e Bashkuar ku do të transmetohet të hënën në mbrëmje.

Dukat e Sussex-it, thanë ata, nuk do të marrin asnjë dëmshpërblim.

Supozohet që do të ketë një kthim të imazhit të tyre duke pasur parasysh rolin aktual si ndikues-prodhues-dëshmi, të kontraktuara tashmë nga Netflix, Disney dhe platforma të tjera televizive: jeta e tyre e re amerikane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore