Lajme

Diplomati i lartë izraelit i kërkon AIPAC që të marrë ‘hapa dramatikë’ kundër ICC-së


Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, thotë se është takuar me përfaqësues të Komitetit të Marrëdhënieve Publike Amerikane të Izraelit (AIPAC), një grup lobues me ndikim pro-izraelit.

“U kërkova atyre që të punojnë me administratën dhe Kongresin për të ndërmarrë hapa dramatikë kundër vendimit të Prokurorit të ICC-së për të kërkuar urdhër-arrest për kryeministrin Netanyahu dhe ministrin e Mbrojtjes”, tha Katz.

Ai nuk ka specifikuar hapat.

Disa ligjvënës amerikanë pro-izraelitë ripërsëritën thirrjet për të vendosur sanksione, përfshirë ndalimin e udhëtimit, ndaj zyrtarëve të ICC-së, më herët gjatë ditës.

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin e SHBA-ve kishin prezantuar më parë legjislacionin që kërkon të vendosë dënime ndaj prokurorit të ICC-së, Khan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore