Stil

Dieta që përdor edhe Mbretëresha e Spanjës: Shkrin kilogramët dhe mbron lëkurën


Mbretëresha e Spanjës, Letizia

Mbretëresha Letizia e Spanjës njihet si një nga femrat e veshura më mirë në planet, por nuk është vetëm stili i jashtëzakonshëm që e dallon për sa i përket pamjes – janë edhe flokët e saj të harlisur, lëkura pa të meta dhe figura shumë e hollë.

Siç shkruajnë mediat spanjolle, përgjegjës për këtë është mënyra e të ushqyerit, por edhe stili i plotë i jetesës së mbretëreshës spanjolle.

Mbretëresha e Shan-it zgjedh ushqimin me kujdes dhe një vështrim në duart e saj kur vesh mëngë të shkurtra ose rripa zbulon se ajo shpesh kalon kohë në palestër.

“Mbretëresha bën stërvitje forcë çdo ditë tjetër”, zbuloi dikur ish-trajneri personal i Letizia-s, Jose Ignacio Hernandez Coronado. Siç ka thënë ish-trajneri i Mbretëreshës, ajo bën një kombinim ushtrimesh për bicepsin dhe shpatullat, dhe nuk e lë pas dore trokistin, sepse për të është shumë e rëndësishme të ketë krahë të shtrënguar.

Mbretëresha e Spanjës, Letizia

“Ajo është e varur nga një biçikletë e palëvizshme, të cilën e nget ndërsa dëgjon muzikë për të djegur edhe më shumë kalori”, zbuloi Jose Ignacio.

Sa i përket të ushqyerjes, Letizia i përmbahet dietës ‘Pericone’, një dietë e quajtur sipas dermatologut Dr. Nicolas Pericone, autor i disa librave për humbjen e peshës.

Dietë perikone

Është një dietë që shpesh rekomandohet si më e mira e mundshme për lëkurë të shëndetshme, të tendosur dhe me shkëlqim dhe garanton humbje të shpejtë në peshë dhe mbajtjen e një peshe normale.

Rënia në peshë do të pasohet nga lodhja e vazhdueshme. Këtij plani diete duhet t’i përmbaheni për 28 ditë dhe krijuesi i saj garanton se ka një efekt të dobishëm në lëkurën e fytyrës, sepse, siç thotë ai, ushqimi është çelësi i lëkurës së shëndetshme.

Çfarë lejohet të hahet në dietën Perikone?

Në këtë diet më së shumti përdoret peshku, si dhe ushqime të tjera të pasura me yndyra dhe proteina omega-3. Rekomandohen gjithashtu: të bardhat e vezëve, perimet jeshile, arrat, fasulet, qumështi dhe produktet e qumështit, agrumet, ullinjtë, domatet, mollët, nektarinat dhe pjeshkat, pjepri dhe kivi.

Ka edhe disa ushqime që Dr. Pericone i veçon si shumë të dëshirueshme për shkak të fibrave, antioksidantëve dhe acideve yndyrore që ato përmbajnë. Disa nga to janë: elbi, specat djegës, arra dhe fara, qepa dhe hudhra, algat, preshi dhe kosi.

Çfarë nuk duhet të hahet në këtë dietë?

Ushqimet e ndaluara janë: buka, makaronat, orizi, sheqeri, kafeja, pica, mishi i kuq, gjalpi, margarina, bananet, kungulli, shalqiri, karotat, misri, patatet dhe pijet alkoolike.

Parimi bazë i kësaj diete është ndjekja e indeksit glicemik të ushqimeve – pra ka disa ushqime që dihet se janë të shëndetshme, por që kanë një indeks glicemik mbi 50.

Kur bëhet fjalë për suplementet ushqimore, këshillohet përdorimi i suplementeve që përshpejtojnë djegien e yndyrës, shërojnë plagët dhe stimulojnë prodhimin e kolagjenit, ose ngadalësojnë formimin e rrudhave, shkruan revista “Glosy”.

Menyja ditore përbëhet nga pesë vakte: mëngjes, drekë, darkë, dy rostiçeri dhe trajnimi që zgjat të paktën 20 minuta është i detyrueshëm.

Një shembull i një menysë ditore

Mëngjesi

Për vaktin më të rëndësishëm të ditës duhet të hani një omëletë me tre vezë me salmon të tymosur dhe opsioni tjetër është bollgur me 3 lugë thekon me një grusht boronica të freskëta dhe pak bajame. Nuk lejohet të konsumoni bukë, kafe dhe lëngje, por çaji jeshil dhe uji lejohen.

Dreka

Për drekë hani gjelin e pjekur, marule, domate, me pak fasule të ziera. Mund ta ëmbëlsoni me disa boronica të tjera ose disa copa pjepri.

Darka

Rreth 100-150 g salmon të pjekur, marule dhe perime të ziera si brokoli, spinaqi dhe shpargu. Shmangni patatet, karotat dhe panxharin.

Një vakt para gjumit

Një vezë e zier fort, një sallatë e vogël me selino të freskët, 3 speca të kuq të freskët dhe 3 ullinj.

Është e rëndësishme të eliminoni kafeinën, bukën dhe ëmbëlsirat nga dieta juaj, të pini shumë ujë dhe çaj jeshil.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore