Lajme

Dhunë e përgjakshme në Bregun Perëndimor, pas zhdukjes së një djali izraelit


Dhuna ka shpërthyer gjatë një kërkimi izraelit për një adoleshent të zhdukur në Bregun Perëndimor të pushtuar, me një palestinez të vrarë dhe 25 të tjerë të lënduar në përleshjet me kolonët hebrenj.

Trupat izraelite ndërhynë pasi dhjetëra kolonë sulmuan al-Mughayyir, një fshat pranë Ramallah, të armatosur me armë dhe gurë. Trazirat më vonë u qetësuan.

Benjamin Ahimeir i zhdukur, 14 vjeç, nuk është gjetur. Një kërkim i madh është duke u zhvilluar.

Më vete forcat izraelite qëlluan dhe vranë dy palestinezë të Bregut Perëndimor.

Njëri u konfirmua nga Hamasi se ishte komandant lokal i grupit. Ushtria izraelite thotë se Mohammed Daraghmeh u vra në një shkëmbim zjarri me trupat e tyre.

Dhuna është përshkallëzuar në Bregun Perëndimor, që kur filloi lufta Izrael-Hamas në Gaza më 7 tetor, e ndezur nga sulmi i udhëhequr nga Hamasi në Izraelin jugor, i cili vrau rreth 1 mijë e 200 njerëz, kryesisht civilë.

Izraeli është në gatishmëri të lartë pasi zyrtarët amerikanë thanë se një sulm iranian kundër Izraelit mund të jetë i afërt. Irani është zotuar të hakmerret për sulmin ajror vdekjeprurës të javës së kaluar në një kompleks diplomatik iranian në Siri, në të cilin vdiqën disa figura të larta ushtarake iraniane.

Izraeli nuk ka komentuar, por konsiderohet gjerësisht se e ka kryer atë sulm që synonte forcat elitare të Iranit Quds.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha se të paktën tetë nga të plagosurit në dhunën e al-Mughayyir u goditën nga zjarri i vërtetë.

Nuk është ende e qartë nëse njeriu që vdiq, 26-vjeçari Jehad Abu Alia, u qëllua nga një kolon i armatosur apo ushtar izraelit.

Ushtria thotë se forcat e saj arritën të shpërndanin kolonët që kishin hyrë në fshat. Trupat kanë ngritur postblloqe në zonë ndërsa forcat e sigurisë vazhdojnë kërkimet për djalin izraelit, i cili ishte larguar nga një post koloni, Malachi Hashalom, herët të premten.

Motra e tij Hannah, e cituar nga agjencia e lajmeve AFP, tha se ai ishte i njohur me zonën, ku shpesh kishte grumbulluar dele.

Ministria palestineze e shëndetësisë thotë se të paktën 460 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite ose kolonët në Bregun Perëndimor që nga 7 tetori.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore