Lajme

Dhuna seksuale si armë lufte që nga 7 tetori në Gaza dhe Izrael


Një komision i pavarur hetimor i Kombeve të Bashkuara lëshoi ​​një raport – i pari që nga 7 tetori 2023 – duke detajuar aktet e dhunës të kryera në Izrael dhe territoret e pushtuara palestineze, duke akuzuar të dyja palët për krime lufte dhe duke e mbajtur shtetin hebre përgjegjës për krimet kundër njerëzimit në Gaza.

Përfundimet e Komisionit bazohen në intervistat me më shumë se 70 viktima dhe dëshmitarë – më shumë se dy të tretat e të cilëve janë gra – mijëra prova të verifikuara nga imazhet gjeohapësinore dhe raportet mjekësore.

Gjetjet e hetimit, të cilat vërtetojnë disa akuza nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) në lidhje me qëllimin e mundshëm gjenocidal nga ana e Izraelit, nxjerrin në pah dhunën seksuale dhe me bazë gjinore të kryer nga të dyja palët gjatë dhe pas sulmeve të 7 tetorit.

Akuza kundër Izraelit

Sipas Komisionit Hetimor, dëshmitë, raportet e OJQ-ve, videot dhe fotografitë e ekzaminuara tregojnë “një rritje të mprehtë të shtrirjes, frekuencës dhe ashpërsisë së dhunës seksuale dhe me bazë gjinore” të kryer nga forcat izraelite kundër palestinezëve që nga 7 tetori 2023.

Ky komision, i krijuar në maj 2021 nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, kishte raportuar tashmë dhunën seksuale dhe me bazë gjinore të kryer nga ushtria izraelite kundër palestinezëve “në kontekstin e operacioneve të përditshme” të operacioneve të saj, në veçanti në Bregun Perëndimor, ku kjo dhunë u zhvillua kryesisht në vende të izoluara “si pikat e kontrollit, vendet e ndalimit dhe gjatë bastisjeve të natës”, thekson raporti.

Që nga fillimi i luftës, kjo rritje e rasteve është “e lidhur me një qëllim për të ndëshkuar dhe poshtëruar palestinezët si hakmarrje për sulmet e kryera nga Hamasi dhe grupet e tjera të armatosura palestineze”, sipas komisionit, shteti hebre duke justifikuar pjesërisht dhunën e reagimi i saj nga krimet seksuale të kryera nga Hamasi, i portretizuar si një “regjim përdhunuesish”.

Duke cituar ekspertë, raporti tregon se “akuzat për dhunë seksuale më 7 tetor 2023, provokuan një ndjenjë të maskulinitetit midis burrave izraelitë në nivel kombëtar, duke motivuar kështu përpjekjet për të rindërtuar maskulinitetin kombëtar izraelit me sulm”.

Këto sulme seksuale kanë marrë disa forma, duke filluar nga mbishkrimet me konotacione seksuale në vendet në enklavë, te rastet e ushtarëve izraelitë që filmojnë dhe fotografojnë akte të dhunës seksuale.

Ndër këto akte, ushtarët izraelitë i detyruan gratë të hiqnin mbulesat e tyre dhe të qëndronin lakuriq në publik, “ndonjëherë për periudha të gjata kohore”.

Dëshmitarët raportojnë gjithashtu raste të ngacmimeve seksuale të kryera nga ushtarët izraelitë gjatë operacioneve të evakuimit të civilëve në Gaza, duke përfshirë kundër një “vajze 17 ose 18 vjeç”.

Bazuar në dëshmitë, fotografitë dhe videot, hetuesit ishin gjithashtu në gjendje të konfirmonin rastet e dhunës seksuale të kryera ndaj burrave palestinezë nga forcat izraelite “gjatë operacioneve tokësore në Rripin e Gazës”, si dhe nga kolonët në Bregun Perëndimor.

“Burrat u fotografuan të zhveshur, të veshur vetëm me të brendshme, të detyruar në një pozicion vartës dhe/ose iu nënshtruan dhunës fizike”, specifikohet në raport.

“Izraeli hedh poshtë akuzat e urryera dhe imorale të bëra kundër ushtrisë izraelite. Forcat izraelite të mbrojtjes sillen në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, ka reaguar menjëherë pas publikimit të raportit, ambasadori Meirav Eilon Shahar, Përfaqësues i Përhershëm i Izraelit në OKB në Gjenevë.

Akuza kundër fraksioneve palestineze

Hetuesit e pavarur të OKB-së theksojnë se “krahu ushtarak i Hamasit dhe gjashtë grupe të tjera të armatosura palestineze janë përgjegjës për krime lufte”, duke përfshirë sulmet e qëllimshme kundër civilëve, aktet e torturës, trajtimin “çnjerëzor ose mizor” seksual dhe gjinor civilëve, kryesisht grave izraelite.

Komisioni vëren se civilët palestinezë gjithashtu morën pjesë në këto krime.

Tregues të shumtë dëshmojnë për raste të shumta të dhunës seksuale të kryera gjatë dhe pas 7 tetorit nga fraksionet palestineze.

Dëshmitarët ishin në gjendje të vëzhgonin mbi disa viktima në Izraelin jugor “mungesën e të brendshmeve dhe ekspozimin e organeve gjenitale, në kombinim me imobilizimin e këmbëve, kyçeve dhe duarve, pozicionimin e kufomës dhe/ose shenja dhune ose detyrimi në trup dhe/ose organet gjenitale”.

Po ashtu Komisioni ka marrë informacion se trupi i zhveshur i një vajze rreth 13-vjeçares kishte shenja dhune në stomak dhe thyerje të këmbëve.

Trupat e burrave dhe grave u gjetën të djegur plotësisht ose pjesërisht në zonën gjenitale.

“Komisioni nuk ishte në gjendje të përcaktonte në këto raste nëse zjarri kishte filluar para apo pas vdekjes”, thuhet në raport.

Raste përdhunimi janë raportuar gjithashtu = në të gjithë vendin. Në dhe përreth vendit të festivalit Nova, ku shumë civilë izraelitë u vranë nga anëtarët e Hamasit, Komisioni dokumentoi pesë raste ku trupat e viktimave tregonin shenja të “një lloj forme të dhunës seksuale”.

Këto akuza u hodhën poshtë kategorikisht nga Hamasi, i cili ka thënë në raportin e tij për sqarimin e operacionit Al-Aqsa, të botuar në janar, se “sugjerimi se luftëtarët palestinezë kanë kryer përdhunim ndaj grave izraelite është mohuar plotësisht, përfshirë edhe nga Lëvizja”.

Komisioni specifikon se mbledhja e provave specifike të lidhura me dhunën seksuale të kryer më 7 tetor, megjithatë, është “përballur me sfida, veçanërisht përpjekjet aktive të autoriteteve izraelite për të penguar aksesin e Komisionit në informacionin në lidhje me dhunën seksuale”.

Ajo akuzon autoritetet izraelite se kanë “penguar” hetimet e saj dhe se i kanë mohuar aksesin në Izrael dhe territoret e pushtuara.

Asnjë “e mbijetuar e dhunës seksuale të kryer më 7 tetor” nuk ishte në gjendje të dëgjohej nga komisioni, pavarësisht përpjekjeve të shumta, “disa viktima nuk ishin gati të flisnin për përvojën e tyre me palët e jashtme”, tregohet gjithashtu.

Marrë nga “L’Orient-Le Jour”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore