Lajme

Dhjetra të arrestuar në Hong Kong në përvjetorin e goditjes në Tiananmen


Policia në Hong Kong ka arrestuar dhjetëra persona me akuzën e “shkeljes së paqes publike”, duke përfshirë një grua që mbante një buqetë me lule dhe një burrë që mbante një qiri, gjatë një goditjeje në përkujtimet e përvjetorit të gjakderdhjes në sheshin Tiananmen të Pekinit.

Kufizimet në Hong Kong kanë prishur ato që dikur ishin vigjiljet më të mëdha që shënuan përvjetorin e goditjes së përgjakshme nga trupat kineze ndaj demonstruesve pro-demokracisë, duke lënë qytete si Taipei, Londra, New Yorku dhe Berlini të mbajnë gjallë kujtimin e 4 qershorit 1989.

Pranë Victoria Park të dielën mbrëma, vendi i mëparshëm i vigjiljeve vjetore, qindra policë kryen operacione ndalimi dhe kërkimi dhe vendosën automjete të blinduara dhe furgona policie.

Policia mori më shumë se një duzinë njerëz në vendngjarje, sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, duke përfshirë aktivisten Alexandra Wong, 67 vjeç, e cila mbante një buqetë me lule, një burrë që mbante një kopje të “35th of May”, një shfaqje në Goditja në Tiananmen dhe një burrë i moshuar që qëndron i vetëm në një cep rruge me një qiri.

Në një deklaratë, policia tha se 11 burra dhe 12 gra të moshës nga 20 deri në 74 vjeç u arrestuan nën dyshimin për “shkelje të qetësisë publike në vendngjarje”.

Katër persona të tjerë u arrestuan të shtunën për akte “rebelimi” dhe “sjellje të çrregullt”, dhe katër të tjerë me dyshimin për shkelje të paqes.

Diskutimi i goditjes në sheshin Tiananmen – kur Partia Komuniste e Kinës dërgoi trupa dhe tanke për të shuar protestat paqësore – është shumë e ndjeshme për autoritetet kineze dhe përkujtimi është i ndaluar në kontinent.

Përkujtimet e ngjarjes gjithashtu janë bërë gjithnjë e më të ndaluara në Hong Kong që kur Kina vendosi një ligj gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare në vitin 2020, duke ndaluar në mënyrë efektive këdo nga mbajtja e ngjarjeve përkujtimore.

Pas miratimit të ligjit të sigurisë, spektaklet vizuale të lidhura me Tiananmen, duke përfshirë statujat në universitete, u hoqën gjithashtu. Tre drejtues të grupit që organizonte vigjiljen u akuzuan për përmbysje sipas ligjit. Vetë grupi u shpërbë në vitin 2021 pasi u informua nga policia se ishte nën hetim për të punuar në emër të grupeve të huaja, një akuzë që grupi e mohoi.

Së fundmi, librat që shfaqin këtë ngjarje janë nxjerrë nga raftet e bibliotekave publike.

Përpara përvjetorit, zyrtarë të lartë në Hong Kong paralajmëruan njerëzit që të respektojnë ligjin e sigurisë kombëtare, por refuzuan të sqarojnë nëse aktivitetet përkujtimore ishin të paligjshme sipas legjislacionit. Autoritetet gjithashtu forcuan sigurinë në të gjithë Hong Kongun, duke vendosur deri në 6 mijë policë, duke përfshirë oficerë të trazirave dhe antiterrorizmit, sipas mediave lokale.

Pas arrestimeve të së dielës, zyra e shefit të të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara, Volker Turk, tha në një postim në Twitter se ishte “e alarmuar nga raportimet për ndalime” në Hong Kong dhe bëri thirrje për “lirimin e kujtdo që arrestohet për ushtrim të lirisë së shprehjes dhe tubimit paqësor”.

Amnesty International dënoi gjithashtu arrestimet, duke thënë se përdorimi i akuzave për rebelim të epokës koloniale kundër aktivistëve dhe këmbëngulja e zërave jokonformistë “shfaq kotësinë e përpjekjeve të autoriteteve për të zbatuar heshtjen dhe bindjen”.

Pavarësisht goditjes së përvjetorit, disa individë dhe biznese të Hong Kongut shënuan në heshtje 4 qershorin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore