Lajme

Demokrati i kërkon Blinken: Shtyjeni Izraelin të anulojë përcaktimin terrorist të OJQ-ve palestineze


Kongresmeni demokrat Jim McGovern

Kongresmeni demokrat Jim McGovern të premten e 12 nëntorit i ka kërkuar Sekretarit të Shtetit amerikan, Antony Blinken, që të shtyjë qeverinë izraelite të anulojë përcaktimin e gjashtë OJQ-ve të shoqërisë civile palestineze si grupe terroriste dhe të “dënojë me vendosmëri dhe padyshim” masën.

McGovern, i cili bashkë-kryeson Komisionin për të Drejtat e Njeriut “Tom Lantos”, i shkroi Blinken për të shprehur “shqetësimin e tij të madh” me vendimin origjinal të ministrit të Mbrojtjes, Benny Gantz, si dhe me shtrirjen e urdhrit nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor në fillim të kësaj jave.

Demokrati i Massachusetts vuri në dukje se ai mirëpriti shqetësimin dhe kërkesën e shprehur të Departamentit të Shtetit për sqarime të mëtejshme, por vuri në dukje raporte – duke përfshirë ato në “Haaretz” – në lidhje me mungesën e provave të mjaftueshme për të justifikuar etiketimin e terrorit.

“Unë me respekt ju kërkoj të ndani me mua hapat e ndërmarrë nga Departamenti i Shtetit për të rishikuar këto emërtime dhe ju bëj thirrje që ta merrni këtë çështje drejtpërdrejt me Qeverinë e Izraelit dhe të kërkoni që ajo të anulojë këtë vendim”, shkroi McGovern, duke theksuar urgjencën. për shkak të shtrirjes së emërtimeve në Bregun Perëndimor.

Gantz pretendoi muajin e kaluar se organizatat kanë funksionuar si pjesë e një rrjeti të Bregut Perëndimor të drejtuar nga Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës, i cili është klasifikuar si një grup terrorist nga SHBA-të dhe Bashkimi Evropian, ndër të tjera.

Gjashtë organizatat e shoqërisë civile në fjalë janë “Addameer”, “Al-Haq”, “Bisan Center”, “Defense for Children International Palestine”, “Unioni i Komiteteve të Grave Palestineze” dhe “Unioni i Komiteteve të Punës Bujqësore”.

Kongresmeni demokrat Jim McGovern.

McGovern theksoi se Izraeli “i ka vënë në shënjestër këto organizata për dekada për shkak të aktivizmit të tyre për të drejtat e njeriut, duke arrestuar dhe ndaluar personelin, duke bastisur zyrat e tyre, duke i vënë në shënjestër ato për mbikëqyrje nga agjencitë e inteligjencës shtetërore dhe duke bërë akuza të ngjashme ndaj donatorëve të këtyre organizatave”.

Më tej shtoi se ” sipas raporteve të fundit të mediave, mbikëqyrja e inteligjencës përfshinte përdorimin e softuerit spiun ‘Pegasus’ për të hakuar telefonat e tyre personalë.”

Ai theksoi se SHBA-të, Kombet e Bashkuara dhe BE-ja kanë hetuar dhe hedhur poshtë akuzat e së kaluarës në organizata, dhe se si komuniteti ndërkombëtar dhe monitoruesit e të drejtave të njeriut kanë denoncuar lëvizjet e fundit.

“Nuk mjafton të kesh shprehur një mendjemprehtësi fillestare në lidhje me vendimin e Izraelit për të përcaktuar këto gjashtë organizata si grupe terroriste”, shkroi McGovern.

Ai e mbylli duke ritheksuar: “Tani është koha për të denoncuar me vendosmëri dhe pa mëdyshje veprimet e ndërmarra dhe për të nxitur qeverinë izraelite të ndryshojë vendimet e saj”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore