Lajme

Delegatët e G20-ës protestojnë kundër Rusisë në takimin e radhës


Vendet perëndimore po përgatiten të organizojnë largime të koordinuara dhe mospërfillje të tjera diplomatike për të protestuar kundër pushtimit rus të Ukrainës në takimin e të mërkurës të ministrave të financave të G20-tës në Washington. Kështu kanë bërë të ditur ë zyrtarët e tyre.

Ndërsa disa në kryeqytetet perëndimore argumentojnë se veprimet e Rusisë duhet të nënkuptojnë se ajo është e përjashtuar nga takimet globale. Kjo nuk është një pikëpamje e ndarë nga të tjerët në grupin e 20 ekonomive të mëdha, duke përfshirë veçanërisht Kinën dhe Indonezinë, e cila kryeson grupin këtë vit.

Moska konfirmoi të martën se ministri i Financave Anton Siluanov do të udhëheqë delegacionin rus në bisedime pavarësisht protestave të përsëritura nga diplomatët perëndimorë se ato nuk mund të ecin si zakonisht gjatë një lufte në të cilën mijëra civilë kanë vdekur nga bombardimet ruse.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-ve, Janet Yellen, ka planifikuar të shmangë seancat e G20-s, të cilave iu bashkuan zyrtarë rusë në margjinat e takimeve të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore.

Ministri britanik i Financave Rishi Sunak gjithashtu nuk do të marrë pjesë në sesione të caktuara të G20-ës, tha një burim i qeverisë britanike për agjencinë ndërkombëtare të lajmeve “Reuters”.

Sakaq një zyrtar i Ministrisë franceze të Financave ndërkohë priste që disa ministra nga grupi i shtatë vendeve të linin vendet e tyre kur homologu i tyre rus do të fliste.

Rreziku ‘zhvillues’

Ndarjet e zgjeruara nga lufta në Ukrainë ngrenë pikëpyetje mbi të ardhmen e G20-ës si forumi kryesor i politikave ekonomike në botë.

I konceptuar si një platformë për ekonomitë më të pasura dhe në zhvillim për të bashkëpunuar në përpjekjet e rimëkëmbjes gjatë krizës globale financiare 2008-2009, G20 ka hapur që atëherë gjithçka nga reforma globale e taksave deri te lehtësimi i borxhit pandemik dhe lufta kundër ndryshimeve klimatike, me një rekord të paqartë të suksesit.

Sipas analistëve nëse demokracitë perëndimore lejojnë që grupi të vyshket në favor të G7-ës ose grupimeve të tjera, ai do t’i dorëzonte Kinës ndikim të rëndësishëm ekonomik.

Si zyrtari francez ashtu edhe ai gjerman thanë se nuk do të kishte asnjë komunikatë të rënë dakord në fund të një takimi që fillimisht kishte për qëllim të diskutonte gjendjen e ekonomisë globale dhe koordinimin e vaksinave dhe përpjekjeve të tjera pandemike.

Përveç vendeve të G7-ës – Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Japonia, Britania, Franca, Gjermania dhe Italia – G20 përfshin gjithashtu ekonomi në zhvillim, duke përfshirë Kinën, Indinë dhe Brazilin që kanë pikëpamje krejtësisht të ndryshme se si duhet të funksionojë ekonomia globale.

Pushtimi rus i Ukrainës dhe fakti që disa vende të G20-ës kanë zgjedhur të mos ndjekin sanksionet perëndimore ndaj Rusisë është vetëm sfida e fundit ndaj përpjekjeve për të ndërtuar një grup global rregullash për tregtinë dhe financat.

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë shkëmbyer prej kohësh akuza për proteksionizëm, ndërsa fakti që tregtia botërore po rritet më ngadalë se ekonomia globale në tërësi, ka nxitur pikëpyetje për të ardhmen e globalizimit.

Përpara takimit të G20-ës, një zyrtar i lartë i FMN-së paralajmëroi për rrezikun e një ekonomie globale të fragmentuar.

Më vete, Fondi uli parashikimin e tij për rritjen ekonomike globale me pothuajse një pikë përqindje të plotë, duke përmendur luftën e Rusisë në Ukrainë dhe paralajmërimi i inflacionit ishte një “rrezik i qartë dhe i pranishëm” për shumë vende.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore