Lajme

Del në dritë koleksioni më i pabesueshëm i makinave në Evropë


Ëndrra e çdo të apasionuari të makinave klasike është të gjejë makina, të rralla dhe të çmuara, të braktisura diku.

230 makina, të cilat i përkisnin një personi të vetëm, janë nxjerrë në dritë pas blerjes së tyre nga një shtëpi ankandi.

Ndoshta jemi përpara një rekord të ri.

Gjithçka filloi më shumë se 40 vjet më parë, kur Ad Palmen, një entuziast i makinave që nga fillimi i viteve 1960 dhe pronar i një përfaqësie, filloi të blinte çdo makinë që mendonte se ishte e lezetshme.

Me sa duket buxheti i tij përputhej me dëshirat, sepse nëse merrni parasysh blerjen e mbi 230 automjeteve për një periudhë 40-vjeçare, kjo është mesatarisht rreth gjashtë automjete në vit, ose një në dy ose tre muaj, duke filluar nga një Lancia Aurelia B20 e shkëlqyer.

Koleksioni i tij, të cilin ia shiti Gallery Aaldering dhe shtëpisë së ankandeve Classic Car Auctions, doli të ishte një thesar i vërtetë.

Lista është fjalë për fjalë e pafund dhe mbulon praktikisht të gjitha markat evropiane, por ka edhe amerikane dhe mbi të gjitha janë makina që variojnë nga vitet 1930 deri në vitet 1990.

Të parkuar me kujdes, ato variojnë nga Lancia, Maserati, Alfa Romeo, Ferrari, BMW, Mercedes, Jaguar, Aston Martin dhe Rolls-Royce.

Patrulla përfshin Chevrolet, Cadillac dhe Ford, por ka edhe makina të markave më pak të njohura si Moretti, Matra, Alvis.

Makinat mbaheshin në një kishë dhe në dy magazina, të mbrojtura nga lagështia, por të mbuluara në mënyrë të pashmangshme nga pluhuri, pavarësisht se Palmen i ndezte rregullisht për të parandaluar bllokimin e motorëve.

Janë kryesisht makina të ruajtura dhe të parestauruara edhe sepse koleksionisti holandez nuk shiti kurrë asnjë nga makinat e tij, por, muaj pas muaji, ai thjesht shtoi pjesë të reja në koleksionin e tij të jashtëzakonshëm, ekzistencën e të cilit shumë pak njerëz e dinin.

Sekreti është mbajtur gjatë gjithë këtyre viteve edhe sepse Palmen e ka siguruar personalisht mirëmbajtjen dhe, me sa duket, ka bërë gjithmonë një jetë shumë të matur dhe të vetmuar, duke mos pasur gra, fëmijë apo trashëgimtarë të tjerë.

Edhe fqinjët nuk dyshuan për asgjë, pavarësisht nga koleksionisti misterioz që jetonte pikërisht brenda vetë magazinës, i cili, me përmbajtjen e tij, dëshmon për shijen eklektike ose mungesën e një kriteri të ndryshëm nga ai i shijes personale se kush i zgjodhi të gjithë makinat.

Duket e pamundur që një person i vetëm ka mundur t’i blejë të gjitha: ato variojnë nga Alfa Romeo 2600 SZ. Zagato në Lamborghini Espada, duke kaluar përmes një Maserati Merak dhe një 3500 Gti S.

Ka edhe Ferrari , të përfaqësuar nga një 400i dhe një 365 GT 2+2, por ka edhe dy Iso Rivolta, një Bmw 3200 CS Bertone, Roll të ndryshëm.

Royces, Aston Martins, një Jaguar E dhe Citroën DS dhe SM. Por ka edhe makina si Volvo 66 L dhe Land Rover Discovery, pa përmendur dyshen e formuar nga një Renault Express dhe një Citroën Jumper.

Padyshim që nuk mungon makina që i dha shkas gjithë kësaj: B20 , e cila me siguri do të jetë një nga yjet e ankandit që do të mbahet së shpejti.

Pjesët do të shiten individualisht dhe, sipas të gjitha gjasave, do të jetë një nga ngjarjet e vitit për sa i përket ankandeve të automobilave.

Por dhe një nderim për Palmen, i aftë për të mbledhur dhe fshehur një nga koleksionet më të pabesueshme të makinave private në Evropë.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore