Sport

Dardanët që realizuan gola në Evropë


Edhe në fundjavën që lamë pas, futbollistët e Kombëtares së Kosovës, shënuan paraqitje pozitive në klubet e tyre evropiane.

Disa prej tyre realizuan gola shumë të bukur dhe disa rezultuan vendimtar me ekipet e tyre.

Futbollisti i skuadrës Werder Bremen, Milot Rashica, shënoi gol në ndeshjen kundër gjigantit evropian Borussia Dortmund, në kuadër të xhiros së 29-të në Bundesligën gjermane.

https://twitter.com/DrdFootyMedia/status/1383780601833033730?s=20

Rashica realizoi një gol të bukur në minutën e 14-të, por goli i tij rezultoi i pavlefshëm, pasi që skuadra e tij e humbi ndeshjen me rezultat 4:1.

Futbollisti tjetër i Kosovës, Elbasan Rashani, ishte protagonist kryesor në fitoren e ekipit të tij Erzurum BB në udhëtim të skuadra Denizlispor në kuadër të javës së 34-të, në Superligën turke.

Rashani nuk ishte titullar në këtë sfidë, por ai u inkuadrua në lojë në minutën e 56-të, kur ekipi i tij ishte në disavantazh 2:1.

Pas hyrjes në lojë, futbollisti Dardan, shënoi dy gola shumë të bukur dhe të vlefshëm (në minutat 79 dhe 86), për t’i dhuruar një fitore të rëndësishme skuadrës së tij e cila po lufton për mbijetesë në elitën e futbollit turk.

Gol të bukur realizoi edhe futbollisti tjetër i përfaqësueses së Kosovës, Lirim Kastrati, i cili aktivizohet te skuadra hungareze Ujpest.

Kastrati shënoi golin e parë të ndeshjes në minutën e nëntë të takimit, që skuadra e tij e mposhti me rezultat 3:0 ekipin e Mezokovesd-Zsory, ndeshje kjo e zhvilluar në kuadër të ligës së parë në Hungari.

Gjithashtu një gol të mirë ka realizuar edhe Leart Paqarada, i cili së fundmi kishte marrë një vendim të çuditshëm, për të mos luajtur për Kosovën për një kohë.

Paqarada, i cili luan për skuadrën e St. Pauli që militon në ligën e dytë të Gjermanisë, shënoi gol në minutën e 22-të, në ndeshjen që ekipi i tij e mposhti Wurzburger Kickers me rezultat 4:0.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore