Sport

Cristiano Ronaldo, thyen rekord me 300 milionë ndjekës në Instagram


Futbollisti portugez Cristiano Ronaldo ka hyrë në histori duke u bërë personi i parë që arrin 300 milionë ndjekëseve në Instagram.

Ronaldo ishte gjithashtu personi i parë që theu 200 milion markë në faqen e internetit të photo-blogging.

Një ikonë e vërtetë globale sportive, Ronaldo ka thyer rekorde vazhdimisht edhe jashtë fushës së futbollit.

Qoftë në Manchester United, Real Madrid, apo klubin e tij aktual Juventus, Ronaldo ka disa nga rekordet më prestigjioze në çdo klub për të cilin ka luajtur.

Edhe me ekipin kombëtar të Portugalisë, arritjet e Ronaldos janë të pashembullta. 36-vjeçari është lojtari më i mirë i vendit me 106 gola në emër të tij.

Ai shënoi vetëm një ndeshje të parë në Kampionatin Evropian 2020 kundër Hungarisë, duke shënuar paraqitjen e tij të 5-të në ngjarjen katërvjeçare, e cila është gjithashtu një rekord i të gjitha kohërave.

Sulmuesi portugez është mësuar të thyejë rekorde në fushë dhe arritjet e tij brenda stadiumeve në të gjithë botën shpesh kanë një ndikim pozitiv edhe jashtë fushës

Ronaldo, njeriu i parë që ka 300 milionë ndjekës në Instagram, është shumë përpara Dwayne ‘The Rock’ Johnson, i vendosur në vendin e dytë. Mundësi i kthyer në aktor ka 246 milionë ndjekës në platformë.

Sipas një raporti të vitit të kaluar, Ronaldo është gjithashtu i famshmi me fitime të larta nga Instagram.

Nga Marsi 2019 deri në Mars 2020, Ronaldo fitoi më së shumti para në Instagram nga postimet e sponsorizuara.

Ai mblodhi 50.3 milion dollarë, që është më shumë se paga që fiton (33 milion dollarë) në klubin e tij të futbollit Juventus.

Fitimet e tij ishin shumë më tepër se sa gruaja më e famshme në internet Kylie Jenner.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore