Lajme

Credit Suisse: Rregullatori kombëtar paditet nga mbajtësit e obligacioneve


Ata duhej të ishin më të mbrojtur nga rreziqet bankare sesa vetë aksionerët.

Megjithatë, kur Credit Suisse u mor nga rivali UBS, mbajtësit e obligacioneve të bankës së blerë panë se vlera e aktiveve të tyre shkrihej.

Autoriteti Zviceran i Mbikëqyrjes së Tregut Financiar (Finma) kishte kërkuar me të vërtetë që të fshiheshin 16 miliardë franga zvicerane (17.9 miliardë dollarë) obligacione gjatë mega-bashkimit të dy bankave më të mëdha në vend, duke shkaktuar kështu zemërimin e zotëruesve të obligacioneve.

Ata pritet të marrin vetëm tre miliardë franga zvicerane, ose 0,76 franga për aksion, kundrejt një çmimi të fundit të mbylljes prej 1,86 frangash përpara shpalljes së marrëveshjes.

Përballë kësaj humbjeje neto, një grup zotëruesish të obligacioneve me rrezik të lartë të Credit Suisse vendosën të padisin policin zviceran të bursës.

Avokatët e tyre e bënë njoftimin të premten, më 21 prill.

Grupi i investitorëve zviceranë dhe ndërkombëtarë që paditën Finma-n, mbartin kolektivisht më shumë se një të katërtën e borxhit të fshirë, ose 4.5 miliardë franga zvicerane.

Firma ligjore “Quinn Emanuel” paraqiti një ankesë zyrtare të martën në Gjykatën Administrative Federale në St. Gallen, Zvicrën verilindore, tha një zëdhënës për AFP.

“Vendimi i Finma minon besimin ndërkombëtar në sigurinë juridike dhe besueshmërinë e qendrës financiare zvicerane”, tha Thomas Werlen, partneri menaxhues i firmës në Zvicër.

Kjo dosje është vetëm “e para në një seri hapash që do të ndërmarrim për të kërkuar dëmshpërblim për klientët tanë të cilëve u janë hequr në mënyrë të paligjshme të drejtat e tyre pronësore”, tha Richard East, partner i lartë në zyrën e Quinn Emanuel në Londër.

Për të njëjtën arsye janë duke u zhvilluar edhe procese gjyqësore të tjera në Zvicër dhe vende të tjera.

Letrat me vlerë përkatëse, të quajtura “obligacionet AT1”, u krijuan pas krizës financiare globale të vitit 2008 për të vendosur barrën e humbjeve mbi investitorët dhe jo mbi taksapaguesit.

Banka Credit Suisse do të publikojë rezultatet tremujore të hënën, të cilat do të ekzaminohen nga afër për të kuptuar shkallën e sfidave që presin konkurrentin e saj UBS, i detyruar ta blejë atë në rast urgjence nën presionin e autoriteteve zvicerane.

Credit Suisse ka sjellë publikimin me katër ditë të rezultateve të tremujorit të parë, të cilat më në fund do të zbulohen një ditë para atyre të UBS, numri një në sektorin bankar zviceran.

Këtë herë, ajo nuk do të organizojë as konferencë për shtyp dhe as diskutime me analistët financiarë, duke u mjaftuar me një deklaratë të thjeshtë për shtyp.

Banka e dytë me e madhe zvicerane ishte përballur me një situatë të vështirë prej dy vitesh, pas një sërë skandalesh që ia prishën reputacionin.

Por një valë paniku pushtoi tregjet pas falimentimit të bankës amerikane SVB, e cila detyroi autoritetet zvicerane të organizonin shpëtimin e saj me nxitim.

Pas një fundjave negociatash me Ministrinë e Financave, bankën qendrore dhe autoritetin e mbikëqyrjes së tregut, UBS ra dakord të blinte rivalin e saj për 3 miliardë franga zvicerane më 19 mars.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore