Lajme

COVID-19 në Kinë, numër rekord i rasteve në mbarë vendin


Kina ka regjistruar numrin më të madh të rasteve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Kjo, pavarësisht masave të rrepta të vendosura për të eliminuar virusin.

Ka pasur shpërthime në disa qytete të mëdha duke përfshirë kryeqytetin Pekin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31 mijë e 527 raste – më i lartë se kulmi prej rreth 28 mijë i regjistruar në prill, kur qyteti i tij më i madh Shangai u mbyll.

Politika e Kinës për zero COVID ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi qetësoi paksa disa nga kufizimet e tij.

Zyrtarët gjithashtu kanë kërkuar të shmangin zbatimin e bllokimeve të përgjithshme të llojit të duruar nga Shanghai në fillim të këtij viti.

Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët.

Kjo vjen pas protestave të dhunshme në një kompleks të madh industrial që i përket prodhuesit të iPhone Foxconn. Firma ka kërkuar falje për një “gabim teknik” në sistemet e saj të pagesave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore