Lajme

COVID-19 ka të ngjarë të ketë ardhur nga rrjedhja e laboratorit


COVID-19 ka të ngjarë të ketë ardhur nga rrjedhja e laboratorit, thotë raporti i lajmeve duke cituar departamentin e energjisë amerikane

Zbulimi i përditësuar vjen me ‘besim të ulët’ dhe është një largim nga studimet e mëparshme se si u shfaq virusi, raporton “Wall Street Journal”.

Virusi që shkaktoi pandeminë COVID-19 ka shumë të ngjarë të dalë nga një rrjedhje laboratorike, por jo si pjesë e një programi armësh, sipas një studimi të përditësuar dhe të klasifikuar të Departamentit të Energjisë në SHBA të vitit 2021, dhënë Shtëpisë së Bardhë dhe ligjvënësve të lartë amerikanë, “Wall Street Journal”.

Zbulimi i departamentit – një largim nga studimet e mëparshme se si u shfaq virusi – erdhi në një përditësim të një dokumenti nga zyra e drejtorit të Inteligjencës Kombëtare Avril Haines, raportoi WSJ. Ai pason një konstatim që thuhet se është lëshuar me “besim të moderuar” nga FBI se virusi u përhap pas rrjedhjes nga një laborator kinez.

Përfundimi nga departamenti i energjisë – i cili mbikëqyr një rrjet prej 17 laboratorësh amerikanë, duke përfshirë fusha të biologjisë së avancuar – do të ishte i rëndësishëm pavarësisht faktit se, siç thuhej në raport, agjencia e bëri gjykimin e saj të përditësuar me “besim të ulët”.

Hipotezat kontradiktore mbi origjinën e COVID-19 janë përqendruar ose në një kafshë të paidentifikuar që transmeton virusin te njerëzit ose rrjedhjen e tij aksidentale nga një laborator kërkimor kinez në Wuhan.

Përhapja e COVID-19, vetëm një në linjën e koronoviruseve infektive që do të shfaqen, i kapi organet shëndetësore globale të pavetëdijshme në fillim të vitit 2020. Që atëherë ka shkaktuar afër 7 milionë vdekje në mbarë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, dhe ka ndërprerë gjithashtu tregtinë si udhëtim.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump e politizoi çështjen, duke e quajtur atë “virusi i Kinës”, duke shkaktuar një racializim të një pandemie që pasardhësi i tij demokrat Joe Biden ka kërkuar të shmangë. Por polarizimi politik mbetet nën sipërfaqen e përpjekjeve për të vendosur origjinën e tij.

Gjetjet e përditësuara të departamentit të energjisë bien ndesh me raportet e katër agjencive të tjera të inteligjencës amerikane që arritën në përfundimin se epidemia filloi si rezultat i transmetimit natyror nga një kafshë e infektuar. Dy agjenci mbeten të pavendosura.

Zyrtarët amerikanë, tha Journal, gjithashtu refuzuan të zgjerojnë inteligjencën ose analizën e re që e shtyu departamentin e energjisë të ndryshojë pozicionin e tij. Ata gjithashtu vunë në dukje se departamenti i energjisë dhe FBI arritën në të njëjtin përfundim për arsye të ndryshme.

CIA mbetet e pavendosur mes teorive të rrjedhjeve dhe transmetimit natyror, sipas studimit të Këshillit Kombëtar të Inteligjencës. Por ndërsa raporti fillestar i vitit 2021 nuk arriti në një përfundim, ai ofroi një pikëpamje konsensusi se Covid-19 nuk ishte pjesë e një programi kinez të armëve biologjike.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan, pranoi të dielën se ka një “larmi pikëpamjesh” brenda agjencive të inteligjencës amerikane për këtë çështje.

Zyrtarët kinezë kanë kundërshtuar se COVID-19 mund të kishte rrjedhur nga laboratorët e tij, mes tyre Instituti i Virologjisë Wuhan, Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, (CDC) dhe Institutin Wuhan të Produkteve Biologjike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore