Muzikë

Courtney Love mendon se Taylor Swift nuk është “e rëndësishme”, ka opinione të ngjashme edhe për Beyonce, Lana Del Rey dhe Madonna-n


Artistja Courtney Love ka një emision të ri radiofonik për gratë në muzikë, por ajo nuk është shumë fanse e disa prej artisteve femra më të mëdha të kohës sonë.

Love, kryetarja e grupit “Hole”, këtë muaj lançoi emisionin me tetë pjesë të Radio BBC, të titulluar “Courtney Love’s Women”.

Rokerja 59-vjeçe, e cila jeton në Londër që nga viti 2019, e promovoi projektin në një intervistë për “The Standard” në të cilën shprehu admirimin e saj për artistë si Patti Smith, Nina Simone, PJ Harvey, Debbie Harry, Julie. London dhe Joni Mitchell.

Por disa artistë bashkëkohorë, përfshirë Taylor Swift, nuk i pëlqejnë Love, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

“Taylor nuk është i rëndësishme”, tha Love për Swift.

“Ajo mund të jetë një hapësirë e sigurt për vajzat, dhe ndoshta është Madonna e tanishme, por ajo nuk është interesante si artiste”, shtoi ajo.

Love dikur ishte një adhuruese e muzikës së Lana Del Rey, por kjo ndryshoi.

“Nuk më ka pëlqyer Lana që kur ajo mbuloi një këngë të John Denver dhe mendoj se ajo duhet të bëjë vërtet shtatë vjet pushim”, tha ajo.

“Kur po regjistroja albumin tim të ri, më duhej të ndaloja së dëgjuari pasi ajo po ndikonte shumë tek unë”, shtoi Love.

As Madonna e lartpërmendur nuk u kursye nga kritikat e Love.

“Unë nuk e dua atë dhe ajo nuk më pëlqen mua”, tha Love.

“Më pëlqeu filmi i Madonës i vitit 1985 ‘Desperately Seeking Susan’, por për qytetin e Nju Jorkut po aq sa ajo”, tha ajo.

Dhe ndërsa ajo tha, “Është e mrekullueshme që ka kaq shumë gra të suksesshme në industrinë e muzikës”, për Love, “shumë prej tyre po bëhen një klishe”.

“Tani, çdo grua e suksesshme është e klonuar, kështu që ka shumë muzikë. Ato janë të gjitha njësoj”, tha ajo.

“Nëse luani diçka në Spotify, bombardoheni me shumë gjëra që janë saktësisht të njëjta”, shtoi Love.

“Dua të them, më pëlqen ideja që Beyonce të bëjë një album country sepse ka të bëjë me femrat me ngjyrë që shkojnë në hapësira ku më parë lejoheshin vetëm femrat e bardha, jo se më pëlqen shumë”, shtoi Love.

“Si koncept, më pëlqen. Thjesht nuk më pëlqen muzika e saj”, përfundoi Love.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore