Futboll

Conte: “Inter, sfida ime më e vështirë”


“Disfata më bën të ndihem keq, e di që do ta jetoj vetëm. Jo sepse stafi im ose miqtë e mi më lënë vetëm, por unë përjetoj një lloj vetmie të brendshme. Ndjej përgjegjësinë. Për këtë nuk dua ta jetoj. Ideja e disfatës më shtyn të nxjerr thonjtë për t’i mbërthyer të gjithë”.

Antonio Conte nuk i fsheh mendimet e tij në intervistën me Corriere della Sera: humbja është një fjalë që ai kurrë nuk do të donte ta gjente në fjalorin e tij. Trajneri, tani i pari në renditje me Interin, tonifikon vendimin për të filluar aventurën në Nerazzurri:

“Pas karrierës sime si futbollist fillova të përplas mëngët, me Arezzo-n. Lojtari Conte kishte fituar gjithçka, trajneri filloi nga e para. Unë e vura në dyshim veten time. Ata që kanë luajtur në ekipe të shkëlqyera mendojnë se mund të jenë trajner, por është krejtësisht ndryshe. Kam pasur një rrugëtim të tillë që më bëri të arrij në planetin Inter shumë më të përgatitur. Përvoja me Juve-n ishte e rëndësishme, por arrita me bagazhet që kisha ndërtuar më parë. Nuk ma kishin këshilluar Inter-in. Por unë jam për sfidat dhe Inter-i është më i vështiri në karrierën time”, pranoi Conte.

“A është më e vështirë t’i transmetosh Inter-it mentalitetin fitues apo lojën time? Është më e vështirë të ndryshosh çipin mendor. Nëse nuk fiton për 10 vjet, në mënyrë të pavetëdijshme mësohesh me situatën, kërkon justifikime ose ia le fajin dikujt tjetër, nuk sheh kufijtë tuaj dhe as defektet. Ambienti është i mbarsur me këtë, është e rëndësishme të punoni jo vetëm me lojtarët, por me çdo sektor. Kështu që ju ngritni presionin dhe bëheni i besdisshëm”, mendimi i Conte-s.  “Ky është ndryshimi midis mentalitetit për të fituar ose për të siguruar jetesën. Ka shumë trajnerë të mirë: për shembull Spalletti. Ai është një trajner shumë i mirë, i cili luan futboll. Problemi është të jesh në gjendje të prishësh ekuilibrat e caktuar për të drejtuar varkën ku të kanë kërkuar ta çoni, edhe nëse dikush mund të pendohet që të ka zgjedhur “, vazhdoi trajneri i Inter-it, që shpreson të qëndrojë për një kohë të gjatë tek nerazzurri: “Kur një trajner vendos të martohet me një projekt, ai është i lumtur nëse ka mundësinë të punojë për një kohë të gjatë në të njëjtin klub. Qëndrimi atje për shumë vite është gjëja më e mirë, sepse është gjithmonë më e lehtë të punosh pasi të kesh mbjellë mirë. Do të doja të kishte vazhdimësi në gjithçka”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore