Sport

Conor McGregor merr ofertë nga kampioni që mban rripin e tij të vjetër


Conor McGregor - Alexander Volkanovski (Talk Sport)

Conor McGregor ka marrë një ofertë publike për të luftuar në UFC 300.

Superylli i MMA është duke u përgatitur për të bërë kthimin e tij të shumëpritur në tetëkëndësh kundër Michael Chandler, megjithëse një datë për përballjen e tyre ende nuk është finalizuar.

McGregor, 35 vjeç, po përpiqet të rikthehet në tetëkëndësh, aq sa ai qëndron deri vonë dhe shikon çdo kartë pay-per-view.

Irlandezi ishte zgjuar në orët e para të mëngjesit të së dielës për të parë humbjen tronditëse të Israel Adesanya ndaj Sean Strickland në UFC 293.

Gjatë transmetimit, ai bëri një reagim ndaj komentuesve që përmendnin statusin e Alexander Volkanovski si mbreti i ri i sportit.

Ndër të tjera ylli irlandez shkroi në Twitter: “Kjo është punë e shpejtë për mua. Punë me saktësi 100%. E lexueshme. E goditshme. E lëndueshme. Më pëlqen që ai e ka këtë titull dhe ne duhet të luftojmë, në mënyrë që më të mirët të jenë përballur të gjithë dhe të mos ketë debat”.

Nuk u desh shumë kohë që Volkanovski të reagonte ndaj McGregor po në Twitter: “Le ta bëjmë atë (ndeshjen) në UFC 300”.

Ish-kampioni i dy divizioneve McGregor nuk ka shkelur në tetëkëndësh që nga thyerja e këmbës më shumë se dy vjet më parë.

“Notorious” theu këmbën e tij të majtë në luftën e tij trilogjike në Las Vegas me Dustin Poirier dhe i është nënshtruar një rehabilitimi të mundimshëm për t’u bërë në gjendje të mirë.

Përplasja e tij e kthimit me kundërshtarin e preferuar të tifozëve Chandler, trajneri i tij rival në sezonin 31 të The Ultimate Fighter, u njoftua në shkurt.

Përballja e tyre pritej të zhvillohej në eventin përfundimtar të UFC-së të vitit më 16 dhjetor. Por mungesa e vazhdueshme e McGregor në grupin e testimit të drogës të Agjencisë së Shteteve të Bashkuara Anti-Doping e ka vonuar ndeshjen.

Presidenti i UFC, Dana White këmbëngul se lufta është ende në tavolinë dhe ka të ngjarë të zhvillohet në vitin 2024, pavarësisht vonesës në shpalljen e saj.

Gjatë një paraqitje në “Crain & Company”, ai tha: “Të mos e bësh atë luftë do të jetë qesharake. Ne jemi duke punuar për të. Unë shpresoj se mund ta bëjmë atë në fillim të vitit të ardhshëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore