Lajme

CNN: Kaseta tregon Trump-in duke thënë se mbante dokumente të klasifikuara për Iranin


Prokurorët federalë në Shtetet e Bashkuara kanë një regjistrim audio të vitit 2021 të ish-presidentit Donald Trump duke pranuar se ai mbante një dokument të klasifikuar të Pentagonit për një sulm të mundshëm ndaj Iranit pas largimit nga Shtëpia e Bardhë, sipas një raporti të rrjetit amerikan “CNN”.

CNN nuk e dëgjoi regjistrimin, por citoi burime të shumta të paidentifikuara që e përshkruan atë në raportin e saj të mërkurën. Agjencia e lajmeve “Reuters” tha se nuk ishte në gjendje të konfirmonte raportin.

Sipas CNN, regjistrimi tregon se Trump, i cili po kërkon nominimin presidencial republikan në vitin 2024, e kuptoi se kishte mbajtur materiale të klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 2021.

Vërejtjet e Trump treguan se ai do të dëshironte të ndante informacionin, por ishte i vetëdijshëm për kufizimet në aftësinë e tij për të deklasifikuar dokumentet pas largimit nga detyra, i thanë transmetuesit dy burime. Trump ka mohuar çdo keqbërje.

Një përfaqësues i Trump nuk do të komentonte raportin e regjistrimit ose vërejtjet specifike që i atribuohen Trump dhe e quajti hetimin të motivuar politikisht, tha Reuters.

“Rrjedhjet nga partizanët radikalë pas këtij persekutimi politik janë krijuar për të ndezur tensionet dhe për të vazhduar ngacmimet e mediave ndaj Presidentit Trump dhe mbështetësve të tij”, tha zëdhënësi i Trump, Steven Cheung për agjencinë e lajmeve të mërkurën.

Peter Carr, zëdhënësi i zyrës së Prokurorit Special Jack Smith në Departamentin e Drejtësisë, nuk pranoi të komentojë.

Departamenti i Drejtësisë po heton nëse Trump ka shkelur ligjin duke mbajtur të dhënat e qeverisë amerikane, disa të shënuara si sekrete, pas largimit nga detyra në janar 2021.

Në gusht, departamenti zbuloi se po hetonte Trumpin për heqjen e të dhënave të Shtëpisë së Bardhë, sepse besonte se ai mbante në mënyrë të paligjshme dokumente, duke përfshirë disa që përfshinin mbledhjen e inteligjencës dhe burime klandestine njerëzore – ndër sekretet më të fshehta të Amerikës.

Hetimi i Smith përfshin nëse Trump ose bashkëpunëtorët e tij penguan hetimin e Departamentit të Drejtësisë për ruajtjen e mijëra të dhënave qeveritare, rreth 300 prej të cilave ishin të klasifikuara.

Prokurori i posaçëm po heton gjithashtu përpjekjet për të përmbysur humbjen e zgjedhjeve të Trump në vitin 2020 që kulmoi me sulmin vdekjeprurës të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore