Sport

Çmimet Laureus: Messi dhe Djokovic mes të nominuarve


Lionel Messi - Novak Djokovic

Janë shpallur të nominuarit për çmimet prestigjioze Laureus, të përzgjedhur nga 1300 anëtarët e Panelit Global të Medias Laureus. Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të mbahet më 22 prill. Lionel Messi, Novak Djokovic, Noah Lyles, Simone Biles dhe Aitana Bonmati janë ndër të nominuarit.

Edicioni i 25-të i “Laureus Awards” do të zhvillohet më 22 prill në Palacio de Cibeles në Madrid. Burrat dhe femrat më të mira të botës do të jenë të pranishëm në kryeqytetin spanjoll.

“Laureus World Sports Awards” feston çdo vit arritjet më të mëdha dhe më frymëzuese sportive.

E nisur në vitin 2000, ngjarja është gara kryesore sportive në botë që feston përsosmërinë në të gjitha sportet. Ceremonia është zbukuruar nga figura ikonike nga bota e sportit, si e kaluara ashtu edhe e tashmja, duke përfshirë anëtarë të shquar të Akademisë Botërore të Sporteve Laureus, e cila përfshin 69 nga atletët më legjendar në histori.

Përveç festimit të 25 vjetorit të Laureus, ceremonia e këtij viti do të përkujtojë gjithashtu rastin e rëndësishëm kur Nelson Mandela, fituesi i parë i Laureus, mbajti fjalimin e tij ikonik në ceremoninë inauguruese Laureus Awards në maj 2000. Fjalimi frymëzues i Mandela-s luajti një rol të rëndësishëm në ndezjen e krijimin e lëvizjes globale “Sport for Good”.

Fjalët e Presidentit Mandela ishin: “Sporti ka fuqinë për të ndryshuar botën. Ai ka fuqinë për të frymëzuar. Ka fuqinë për të bashkuar njerëzit si pak gjëra të tjera. Ai u flet të rinjve në një gjuhë që ata kuptojnë”.

Të nominuarit për Edicioni i 25-të i Laureus Awards 2024 janë:

Sportisti Botëror i Vitit:

-Novak Gjokovic (Serbi), Tenis

-Armand Duplantis (Suedi), Atletikë

-Erling Haaland (Norvegji), Futboll

-Noah Lyles (SHBA), Atletikë

-Lionel Messi (Argjentinë), Futboll

-Max Verstappen (Holandë), Gara me motor

Sportistja Botërore e Vitit:

-Aitana Bonmati (Spanjë), Futboll

-Shericka Jackson (Xhamajka), Atletikë

-Faith Kipyegon (Kenia), Atletikë

-Sha’Carri Richardson (SHBA), Atletikë

-Mikaela Shiffrin (SHBA), Ski Alpine

-Iga Swiatek (Poloni), Tenis

Ekipi Botëror i Vitit:

-Ekipi kombëtar spanjoll i futbollit për femra, Futboll

-Ekipi i Kupës Evropiane Ryder, Golf

-Ekipi gjerman i basketbollit për meshkuj, Basketboll

-Manchester City (Mbretëria e Bashkuar), Futboll

-Red Bull Formula One Team (Austri), Gara me motor

The Springboks (Afrika e Jugut), Regbi

Zbulimi botëror i vitit

-Jude Bellingham (Mbretëria e Bashkuar), Futboll

-Salma Paralluelo (Spanjë), Futboll

-Linda Caicedo (Kolumbi), Futboll

-Coco Gauff (SHBA), Tenis

-Qin Haiyang (Kinë), Not

-Josh Kerr (Mbretëria e Bashkuar), Atletikë

Rikthimi Botëror i Vitit:

-Simone Biles (SHBA), Gjimnastikë Artistike

-Sebastien Haller (Bregu i Fildishtë), Futboll

-Katarina Johnson-Thompson (Mbretëria e Bashkuar), Atletikë

-Siya Kolisi (Afrika e Jugut), Regbi

-Jamal Murray (Kanada), Basketboll

-Marketa Vondrousova (Republika Çeke), Tenis

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore