Pajisje

Çka janë sulmet kibernetike dhe si të mbrohemi prej tyre?


Ilustrim

Në shekullin e 21 kanë ndryshuar armët.

Nuk po përdoren më predhat e plumbat por bitat dhe bajtat.

Teknologjia nuk e ka zhdukur krimin, vetëm se e ka transformuar atë. Për më tepër, në botën ku shpejtësia po matet me MB/s keqbërësit e kanë akoma më të lehtë punën.

Profesori Blerton Abazi shpjegoi konceptin e ransomeware dhe mënyrat e tjera të mundshme për hacking.

Ata janë anonim, por ndikimi i tyre është tepër i shfaqshëm.

Të gjitha këto shtjellohen në kroniken e gazetares Annamorea Tiara Nixha.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore