Lajme

Civilët ikin nga Bakhmut-i, ndërsa lufta vazhdon ende


Presioni po rritet mbi trupat ukrainase dhe civilët në Bakhmut, ndërsa forcat e Kievit përpiqen të ndihmojnë banorët të largohen nga qyteti i rrethuar lindor.

Një grua u vra dhe dy burra u plagosën rëndë nga granatimet ndërsa përpiqeshin të kalonin një urë të improvizuar nga Bakhmut të shtunën, sipas trupave ukrainase që po i ndihmonin.

Një përfaqësues i ushtrisë ukrainase, i cili kërkoi të mos e thoshte emrin për arsye operacionale, i tha agjencisë së lajmeve “Associated Press” se tani ishte shumë e rrezikshme që civilët të largoheshin nga qyteti me automjete dhe se njerëzit duhej të iknin në këmbë.

Për muaj të tërë, Bakhmut-i ka qenë një objektiv kryesor i ofensivës lindore të Moskës, me trupat ruse, duke përfshirë forca të mëdha nga grupi privat Wagner, duke iu afruar gjithnjë e më shumë bastionit kryesor lindor të Kievit.

Gazetarët nga AP-ja pranë Bakhmut-it raportuan se panë një urë të ngritur nga ushtarët ukrainas për të ndihmuar banorët e mbetur të qytetit të arrijnë në fshatin e afërt të Khromove.

Më vonë, ata panë të paktën pesë shtëpi të djegura si rezultat i sulmeve në Khromove.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në përditësimet e saj të fundit të rregullta në Twitter se shkatërrimi i urave erdhi pasi luftëtarët rusë depërtuan më tej në periferitë veriore të Bakhmutit, duke rritur presionin mbi mbrojtësit e saj ukrainas.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW), një institut me bazë në Washington, DC, vlerësoi vonë të premten se veprimet e Kievit mund të tregojnë për një tërheqje të afërt të Ukrainës nga pjesë të qytetit.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore