Gatimi

Cilat ushqime kanë përmbajtje të lartë të vitaminës K?


Ilustrim

Vitamina K është një lëndë ushqyese e rëndësishme që luan një rol jetik në koagulimin e gjakut, shëndetin e kockave dhe zemrës.

Ndërsa mungesa e vitaminës K është e rrallë, marrja më pak se optimalja mund të dëmtojë shëndetin tuaj me kalimin e kohës. Marrja e pamjaftueshme mund të shkaktojë gjakderdhje, të dobësojë kockat tuaja dhe potencialisht të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.

Për këtë arsye, duhet të siguroheni që të merrni të gjithë vitaminën K që kërkon trupi juaj. Një vlerë ditore (DV) prej 120 mcg duhet të parandalojë pamjaftueshmërinë në shumicën e njerëzve.

Ky artikull liston disa ushqime që ofrojnë sasi të larta të vitaminës K.

Vitamina K është një grup përbërësish të ndarë në dy grupe: vitamina K1 (phylloquinone) dhe vitamina K2 (menaquinone).

Vitamina K1, forma më e zakonshme e vitaminës K, gjendet kryesisht në ushqimet me origjinë bimore, veçanërisht në perimet e errëta me gjethe jeshile. Vitamina K2, nga ana tjetër, gjendet vetëm në ushqimet me origjinë shtazore dhe ushqimet bimore të fermentuara.

Ushqimet e mëposhtme janë burime të mira të vitaminës K. Për një shëndet optimal, përfshini disa prej tyre në dietën tuaj të përditshme.

Përqindja e vlerës ditore (DV) të spinaqit është 121

1 filxhan: 145 mcg (121% DV)

100 gram: 483 mcg (402% DV)

Brokoli (i gatuar) – 92% DV për racion

Gjysmë filxhani: 110 mcg (92% DV)

100 gram: 141 mcg (118% DV)

Lakrat e Brukselit (të gatuara) – 91% DV për racion

Gjysmë filxhani: 109 mcg (91% DV)

100 gram: 140 mcg (117% DV)

Fasulet jeshile (të gatuara) – 25% DV për racion

Gjysmë filxhani: 30 mcg (25% DV)

100 gram: 48 mcg (40% DV)

Kumbullat e thata – 24% DV për racion

5 copë: 28 mcg (24% DV)

100 gram: 60 mcg (50% DV)

Kivi — 23% DV për porcion

1 frut: 28 mcg (23% DV)

100 gram: 40 mcg (34% DV)

Vaji i sojës – 21% DV për racion

1 lugë gjelle: 25 mcg (21% DV)

100 gram: 184 mcg (153% DV)

Djathëra të fortë – 20% DV për racion

25 mcg (20% DV)

100 gram: 87 mcg (72% DV)

Avokado – 18% DV për racion

Gjysmë, mesatare: 21 mcg (18% DV)

100 gram: 21 mcg (18% DV)

Bizele të gjelbra (të gatuara) – 17% DV për racion

Gjysmë filxhani: 21 mcg (17% DV)

100 gram: 26 mcg (22% DV)

Djathë të butë — 14% DV për racion

17 mcg (14% DV)

100 gram: 59 mcg (49% DV)

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore