Euro 2024

Cilat rekorde mund të thyhen në Euro 2024?


Cristiano Ronaldo - Kylian Mbappe - Harry Kane

Euro 2024 do të fillojë të premten në mbrëmje, me Gjermaninë mikpritëse të turneut që do të përballet me Skocinë në ndeshjen hapëse të kompeticionit në Mynih.

Gjermania do të sfidojë për trofeun në tokën vendase, ndërsa Franca, Anglia, Portugalia dhe Spanja mund të llogariten ndër favoritët për kompeticionin.

Është vendosur të jetë një Kampionat Evropian që thyen rekorde, me Cristiano Ronaldo-n në mes të tij, dhe këtu po hedhim një vështrim në disa nga rekordet që mund të thyhen në këtë kompeticion.

Më shumë pjesëmarrje në kampionate evropiane

Ronaldo aktualisht është i barabartë me ish-portierin legjendar të Spanjës, Iker Casillas me pesë pjesëmarrje në Kampionate Evropiane, por ai do të jetë i vetëm në krye nëse paraqitet në Euro 2024.

Në të vërtetë, 39-vjeçari po përgatitet të marrë pjesë në një kampionat të gjashtë Evropian dhe ai do të hyjë në turne pas dopietës në ndeshjen e fundit miqësore të Portugalisë kundër Republikës së Irlandës.

Lojtari më i vjetër që ka luajtur në një kampionat evropian

Gabor Kiraly mban rekordin për lojtarin më të vjetër që ka luajtur në një kampionat evropian, me portierin 40 vjeç e 86 ditë kur ai doli për Hungarinë kundër Belgjikës në qershor 2016.

Rekordi i Kiraly është nën kërcënim nga qendërmbrojtësi portugez Pepe, i cili do të jetë 41 vjeç e 113 ditë kur kombëtarja e tij të hapë fushatën e saj në Euro 2024 kundër Republikës Çeke më 18 qershor.

Lojtari më i vjetër që ka shënuar në një kampionat evropian

Ivica Vastic është aktualisht lojtari më i vjetër që ka shënuar në një kampionat evropian, pasi ka shënuar një penallti në minutën e 93-të për Austrinë në një ndeshje të fazës së grupeve me Poloninë në Euro 2008.

Vastic ishte 38 vjeç e 257 ditë asokohe, duke e bërë atë lojtarin më të vjetër që ka shënuar në finalet e turneut, por njëfarë Ronaldo, i cili do të jetë 39 vjeç e 130 ditë në ditën e hapjes së turneut, do ta ketë në syrin e tij atë rekord.

Më shumë gola në një kampionat evropian të vetëm (lojtar)

Legjenda e Francës, Michel Platini shënoi nëntë herë në Euro 1984, duke përfshirë dy hat-trick, por ky rekord mund të thyhet këtë verë.

Një numër lojtarësh do të kenë vëmendjen e tyre te rekordi i Platini-s, me yje si Kylian Mbappe, Harry Kane, Ronaldo dhe Romelu Lukaku potencialisht ndër ata që sfidojnë për Këpucën e Artë.

Golashënuesi më i vjetër në një finale të Kampionatit Evropian

Leonardo Bonucci është golashënuesi më i vjetër në finalen e një kampionati europian, me qendërmbrojtësin 34 vjeç e 71 ditë kur shënoi kundër Anglisë në finalen e Euro 2020.

Ronaldo është emri i dukshëm në këtë kategori kur bëhet fjalë për lojtarët që garojnë në Gjermani dhe nuk është shumë e vështirë të imagjinohet që Portugalia të përparojë deri në finale.

Lojtari më i ri në një kampionat evropian

Ylli i Barcelona-s, Lamine Yamal është në linjë për të krijuar histori në Euro 2024, pasi ai do të bëhet lojtari më i ri në finalet e një kampionati evropian nëse paraqitet.

Rekordi aktualisht mbahet nga Kacper Kozlowski, i cili ishte 17 vjeç e 246 ditë kur përfaqësoi Poloninë në Euro 2020, por Yamal do të jetë 16 vjeç e 337 ditë kur Spanja të dalë në fushë për ndeshjen e parë.

Golashënuesi më i ri në një kampionat evropian

Johan Vonlanthen i Zvicrës është golashënuesi më i ri në historinë e kompeticionit, pasi ka gjetur rrugën e rrjetës kundër Francës në Euro 2004 kur ishte 18 vjeç e 141 ditë.

Yamal gjithashtu do të ndjekë këtë rekord në Gjermani, dhe adoleshenti ka realizuar dy gola për kombëtaren e tij, ndërsa ai shënoi shtatë herë për Barcelona-n gjatë sezonit 2023-24.

Lojtari më i ri që ka luajtur në një finale

Renato Sanches mban rekordin e lojtarit më të ri që ka luajtur në një finale, pasi ishte 18 vjeç e 327 ditë kur doli në fushë për Portugalinë kundër Francës në Euro 2016.

Goli ose hat-trick-u më i shpejtë në një kampionat evropian

Dmitri Kiritchenko shënoi pas 67 sekondash të përplasjes së Rusisë me Greqinë në vitin 2004, dhe rekordi do të jetë përsëri në linjë në Kampionatin Evropian të kësaj vere.

Platini, ndërkohë, mban rekordin për hat-trick-un më të shpejtë, i cili erdhi kundër Jugosllavisë në 1984, duke iu nevojitur vetëm 19 minuta për të shënuar tre herë në ndeshjen e fazës së grupeve.

Më shumë fitore në Kampionatin Evropian (skuadra)

Gjermania dhe Spanja aktualisht janë në krye të kësaj liste të veçantë me nga tre fitore secila.

Si rezultat, nëse secili prej vendeve do të fitonte këtë verë, ata do të bëheshin shteti më i suksesshëm në historinë e konkursit.

Gjermania triumfoi në 1972, 1980 dhe 1996, ndërsa Spanja fitoi në 1964, 2008 dhe 2012, dhe të dy vendet përmenden si sfidues të mundshëm këtë verë.

Më shumë gola të shënuar në një kampionat evropian (skuadër)

Franca mban rekordin për më shumë gola të shënuar në një kampionat evropian të vetëm, duke shënuar 14 herë në kompeticionin e vitit 1984.

Platini realizoi nëntë prej tyre dhe do të duhen disa përpjekje që rekordi të thyhet në Euro 2024, por sigurisht që nuk është e pamundur.

12 rekordet që Cristiano Ronaldo mund të thyejë në Euro 2024

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore