Gatimi

Cilat pije rrisin imunitetin dhe preferohet t’i pini kur jeni sëmurë?


Lëng molle me karrota dhe portokall

Sistemi juaj imunitar është vazhdimisht aktiv, që do të thotë se ju keni nevojë për një dozë të shëndetshme të vitaminave dhe mineraleve për ta mbajtur energjinë e trupit tuaj.

Recetat e mëposhtme janë të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore për shëndetin e përditshëm ose për të luftuar viruset si ftohja ose gripi.

Mësoni se cilat lëndë ushqyese përforcojnë imunitetin ka çdo lëng, smoothie ose qumësht, në mënyrë që të filloni mëngjesin tuaj me një nxitje freskuese të mbrojtjes natyrore të trupit tuaj.

Portokalli, grejpfrut dhe agrume të tjera

Kjo pije përmban më shumë se mjaftueshëm konsum të rekomanduar të vitaminës C.

Vitamina C ka veti antioksiduese, të cilat mbrojnë qelizat tuaja nga substancat që dëmtojnë trupin.

Mungesa e vitaminës C, mund të çojë në shërimin e vonuar të plagëve, një reagim të dëmtuar imunitar dhe paaftësinë për të luftuar siç duhet infeksionet.

Aktualisht nuk ka asnjë provë që vitamina C, nga goja është efektive në parandalimin e transmetimit të koronavirusit të ri ose trajtimin e sëmundjes që ai shkakton, COVID-19.

Megjithatë, hulumtimi ka treguar premtim për infuzion intravenoz (IV) të vitaminës C si një trajtim për COVID-19.

Më shumë prova klinike janë në punë për trajtim, jo parandalim, duke përdorur infuzion IV, jo terapi orale.

Megjithatë, nëse keni një të ftohtë, doza të larta të vitaminës C mund të rezultojnë në simptoma më pak të rënda dhe një shërim më të shpejtë. Për të rriturit, kufiri i sipërm i tolerueshëm është 2000 miligramë (mg) në ditë.

Mollë jeshile, karrota dhe portokalli

Karotat, mollët dhe portokallet janë një kombinim fitues për të ndihmuar trupin tuaj të mbrohet dhe të luftojë infeksionet.

Mollët dhe portokallet ju japin vitaminën C.

Vitamina A , e cila është gjithashtu kritike për një sistem të shëndetshëm imunitar, është e pranishme te karotat në formën e antioksidantit beta karoten.

Karotat përmbajnë gjithashtu vitaminë B-6, e cila luan një rol të rëndësishëm në përhapjen e qelizave imune dhe prodhimin e antitrupave.

Panxhar, karrota, xhenxhefil dhe mollë

Ky lëng forcues përmban tre perime me rrënjë që do të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar dhe do të ulin simptomat inflamatore.

Inflamacioni është shpesh një përgjigje imune ndaj infeksioneve me origjinë nga viruset ose bakteret. Simptomat e ftohjes ose gripit përfshijnë rrjedhjen e hundës, kollën dhe dhimbjet e trupit.

Njerëzit që kanë artrit reumatoid mund ta shohin këtë lëng veçanërisht të dobishëm, pasi xhenxhefili ka efekte anti-inflamatore.

Domate

Mënyra më e mirë për t’u siguruar që lëngu juaj i domates është i freskët dhe nuk përmban shumë përbërës të shtuar është ta bëni vetë.

Pjesa me e mirë e kësaj pije është se nuk kërkohet shtrydhëse frutash e perimesh ose blender, megjithëse ju do të dëshironi t’i kulloni copat dhe copat përmes një sitë.

Domatet janë të pasura me vitaminë B-9, e njohur zakonisht si folat. Ndihmon në uljen e rrezikut të infeksioneve. Domatet gjithashtu ofrojnë sasi modeste të magnezit, një anti-inflamator.

Luleshtrydhe dhe kivi

Luleshtrydhet dhe kivi janë opsione të tjera të shëndetshme për t’u përfshirë në një pije të mbushur me vitaminë C. Meqenëse duhen rreth 4 gota luleshtrydhe për të bërë 1 filxhan lëng, ju mund të dëshironi t’i përzieni këto fruta në një smoothie dhe jo në një lëng.

Qumështi është një burim i mirë i proteinave dhe vitaminës D, gjë që është e vështirë të gjendet në lëngje që përdorin vetëm fruta ose perime.

Shumë njerëz kanë mungesë të vitaminës D, e cila gjendet kryesisht në rrezet e diellit dhe në sasi më të vogla në produktet shtazore.

Nivelet e shëndetshme, të arritura përmes rrezeve të diellit, dietës ose suplementeve, zvogëlojnë rrezikun e infeksioneve të frymëmarrjes si pneumonia ose gripi.

Disa studime të fundit sugjerojnë një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe shkallës dhe ashpërsisë së infeksionit. Nevojiten prova klinike për të përcaktuar nëse ka të njëjtin efekt te koronavirusi i ri.

Për një nxitje shtesë, ndërroni qumështin me disa gota kos grek të pasur me probiotikë. Marrja e probiotikëve mund të ndihmojë qelizat tuaja të mbajnë një pengesë antimikrobike.

Probiotikët zakonisht gjenden në suplemente dhe ushqime të fermentuara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore