Lajme

Cilat janë grupet hebree, që hyjnë në kompleksin Al-Aqsa të Jerusalemit?


Gjatë tre dekadave të fundit, Izraeli ka vendosur kontroll më të madh mbi kompleksin e Xhamisë Al-Aqsa, duke përfshirë kontrollin se kush hyn dhe del, duke kufizuar hyrjen e palestinezëve, duke kryer bastisje të dhunshme brenda dhe duke lehtësuar gjithnjë e më shumë hyrjen e grupeve të vijës së ashpër hebreje, të cilët, që nga viti 1967, kanë deklaruan publikisht qëllimin e tyre për të marrë përsipër kompleksin, për të shkatërruar Kupolën e Shkëmbit dhe për të ndërtuar një tempull të tretë atje.

Kompleksi i Xhamisë Al-Aqsa, i cili përfshin Xhaminë Al-Aqsa (Xhamia al-Qibli) dhe Kupolën e Shkëmbit, është në qytetin e vjetër të Jerusalemit, i cili ndodhet në anën lindore, palestineze, të Jerusalemit.

Hebrenjtë i referohen kompleksit të Xhamisë Al-Aqsa si “Mali i Tempullit” dhe disa besojnë se është vendi ku dikur ishin tempujt e parë dhe të dytë të lashtë hebrenj.

Pavarësisht nga ligji ndërkombëtar që ndalon aneksimin dhe pushtimin e vazhdueshëm izraelit të Jerusalemit Lindor, Izraeli ka pretenduar sovranitetin mbi të gjithë Jerusalemin, duke përfshirë qytetin e vjetër dhe kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, por pretendimet konsiderohen të paligjshme dhe nuk janë njohur nga shumica e vendeve të botës.

Sipas marrëveshjeve me Jordaninë, siguria dhe administrimi brenda kompleksit menaxhoheshin nga Vakëfi jordanez (autoriteti i dhurimeve islame).

Ndërkohë, Izraeli ishte përgjegjës për sigurinë rreth kompleksit, duke lehtësuar hyrjen e vizitorëve jomyslimanë në koordinim me Vakëfin dhe duke iu përmbajtur rregullave të Jordanisë për të ndaluar grupet e vijës së ashpër hebree, që i konsideronte provokuese.

Namazi i jomyslimanëve në xhami është i ndaluar, siç ka qenë me shekuj.

Kjo status quo vazhdoi kryesisht deri në vitet 1990.

Gjatë tre dekadave të fundit, Izraeli ka imponuar një kontroll më të madh mbi vendndodhjen, duke përfshirë kontrollin se kush hyn dhe del, duke kufizuar hyrjen e palestinezëve, duke kryer bastisje të dhunshme brenda dhe duke lehtësuar gjithnjë e më shumë hyrjen e grupeve të vijës së ashpër hebree, të cilët, që nga viti 1967, kanë deklaruar publikisht synoni të merrni përsipër kompleksin, të shkatërroni Kupolën e Shkëmbit dhe të ndërtoni një tempull të tretë atje.

Në vitet 1980, grupi i ekstremit të djathtë “Jewish Underground” komplotoi për të hedhur në erë Kupolën e Shkëmbit, ndërsa në vitin 1990, forcat izraelite qëlluan për vdekje 17 palestinezë dhe plagosën 150 të tjerë në vend gjatë protestave kundër një përpjekjeje nga “Mali i Tempullit Besnik”, grup i linjës së ashpër hebree për të vendosur gurin e themelit për një tempull atje.

Ndër zhvillimet e tjera, duke përfshirë gërmimet e Qeverisë izraelite nën kompleksin që synojnë gjetjen e mbetjeve të tempullit të dytë – të cilat kanë ndikuar në themelet e ndërtesave islamike në vend – palestinezët kanë kohë që i frikësohen shkatërrimit të kompleksit të xhamisë Al-Aqsa dhe hapësirës, si dhe ndarjen e përkohshme të vendit, ngjashëm me konvertimin nga Izraeli të gjysmës së Xhamisë Ibrahimi në një sinagogë në qytetin palestinez të Hebronit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Tensionet përfundimisht arritën në krye në vitin 2000, kur udhëheqësi i atëhershëm i opozitës, Ariel Sharon hyri në kompleks, i rrethuar nga 1 mijë oficerë, në një paradë pushteti, duke lëshuar Intifadën e dytë (kryengritjen), e njohur gjithashtu si Intifada Al-Aqsa.

Qeveria e ekstremit të djathtë të Izraelit, e cila erdhi në pushtet në dhjetor 2022, përfshin zyrtarë të lartë si Itamar Ben-Gvir, një ish-ndjekës i Meir Kahane, themeluesit të një grupi që është ndaluar si një organizatë “terroriste” në Izrael dhe Shtetet e Bashkuara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore