Sport

Chiefs fitojnë Super Bowl dhe Mahomes shkruan historinë


Kansas City Chiefs luftuan për të mposhtur San Francisco 49ers 25-22 në kohën shtesë dhe për të fituar Super Bowl-in e tyre të tretë në pesë vjet (të dytin radhazi).

49ers hynë në Super Bowl-in e parë të mbajtur në Las Vegas si favoritët e lehtë dhe ishin dy herë në prag të fitores në Allegiant Stadium.

Një touchdown i fundit në fushë nga Chiefs bëri rezultatin 19-19 për ta çuar lojën në kohë shtesë, dhe megjithëse 49ers u rikthyen përpara, pasimi i Patrick Mahomes për Mecole Hardman do të thoshte se kampionët në fuqi Kansas City e forconin statusin e tyre si një dinasti e re në NFL, që nga Patriots e New England.

Chiefs kanë arritur katër nga pesë Super Bowl-et e fundit dhe u bënë skuadra e parë që fitoi tituj radhazi që nga Patriots në sezonet 2003 dhe 2004.

Me vetëm 28 vjeç, Mahomes është bërë quarterback-u i gjashtë në historinë e NFL që fiton tre ose më shumë Super Bowl, ndërsa Andy Reid është bërë trajneri i pestë që fiton tre ose më shumë.

Ndërsa fitorja e Kansas City ndaj Philadelphia Eagles sezonin e kaluar ishte një epikë me rezultate të larta, kjo do të shihet si një klasik nga këdo që pëlqen të shohë mbrojtjen e lartë, me San Francisko që kryeson 10-3 në pjesën e parë.

Por Mahomes gjithsesi provoi diferencën, duke i drejtuar Chiefs brenda rrezes për të shënuar touchdown-in e tyre, të barazimit përpara se të mbanin gjallë lëvizjen thumbuese që rezultuan në kapjen e Hardman në fund të takimit.

Kjo i dënoi 49ers dhe trajnerin e tyre Kyle Shanahan me një tjetër humbje të dhimbshme.

Chiefs filluan serinë e tyre në Super Bowl me një luftë kundër San Franciscos në çerekun e katërt në 2020 dhe fitorja e tyre e fundit erdhi në Super Bowl-in e dytë për të kaluar në kohë shtesë – e para pa Patriots të bënin një rikthim rekord në 2016 përpara se të mundnin Atlanta Falcons, drejtues ofensiv i të cilëve ishte pikërisht Shanahan.

49ers mbeten pesë herë fitues të Super Bowl, por tani kanë humbur në ndeshjet e mëdha tre herë që nga titulli i tyre i fundit në NFL në 1995.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore